Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İstanbul’da kripto para çetesine operasyon: 113 Çinli gözaltına alındı

tutuklama (1)

DHA’nın haberine göre İstanbul’da kripto para çağrı merkezi kuran bir çeteye operasyon yapıldı. Silivri’de site içerisinde 9 ayrı villa kiralayan bu çete, internet üzerinden Çin’e “kripto para danışmanlığı” şeklinde reklam veriyor, dolandırdıkları kişilere ise “Kripto paranızı bize teslim edin, iki katını kazanıp size verelim.” vadinde bulunuyordu.

18 Çinli şüphelinin başını çektiği çete, Türkiye’de çalışma vadiyle 95’i Çin’den olmak üzere yurt dışından 101 kişi getirdi. Bunların bir kısmı bilgisayar mühendisi ve programcılarından oluşuyordu. 9 ayrı villada tutulan çalışanlar, pasaportlarına el konularak zorla çalıştırıldı ve sitenin dışına çıkmaları yasaklandı.

Çalışanlardan ikisi gece saatlerinde gizlice kaçarak en yakın polis karakoluna gitti ve kendilerinin zorla çalıştırıldığını ihbar etti. Polis, 30 ekip ve 100 polis ile büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda toplamda 119 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin  Türkiye’ye turistik vize ile giriş yaptıkları belirlendi.

Çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı (8 bin Türk Lirası) ödeme yapıldığı tespit edilirken operasyonda 1 milyon 500 bin TL nakit para, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda sabit disk ele geçirildi. Şüphelilerden 6’sı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl