3 milyar dolarlık kripto para soygununun 27 büyük ismi tutuklandı

Çinli yetkililer, 3 milyar doları bulan büyük bir kripto para vurgununa imza atan çetenin 27 büyük isminin tutuklandığını açıkladı.

tutuklama

Çin’in Kamu Güvenliği Bakanlığı, çok sayıda kişiden yaklaşık 3 milyar dolarlık kripto para vurgunu yapan PlusToken Ponzi planının 27 büyük şüphelesinin tamamının tutuklandığını bildirdi.

Çin yerel basınındaki haberlere göre, bakanlık ayrıca çetede yer alan 82 kilit üyenin tutuklandığını açıkladı.

PlusToken, 2019 yılının ortalarında patlak vermişti. Çinli kolluk kuvvetleri, ilk olarak şebekeyle ilişkili bulunan 6 şüpheliyi tutuklamıştı. Bununla beraber esas şüpheliler o sırada hâlâ kaçak durumdalardı.

PlusToken, faaliyetlerine 2018 yılının başlarında başladı ve aynı yılın Eylül ayı itibari ile bir piramit planı olduğundan şüpheleniliyordu. Sonraki yılın Haziran ayında bazı kullanıcılar, cüzdanlarından paralarını çekemediklerinden yakınıyorlardı ve bu, Çinli ve Koreli yatırımcılar arasında geniş bir panik yarattı.

Çetenin yaklaşık 800 bin yatırımcıyı mağdur ettiği söyleniyor. Bu konuda bazı rakamlar ise milyonlarla ifade ediliyor. Bu yatırımcılardan toplanan meblağ, milyarlarca dolar. PlusToken’ın beyin takımının yüz binlerce Bitcoin, Ethereum, EOS ve XRP gibi kripto paraları kontrol ettiği ileri sürülüyor. Henüz geçen ay, PlusToken’a ait bugünkü değeri 250 milyon dolar eden yaklaşık 800 bin ETH Aralık 2019’dan beri ilk defa bir başka cüzdana taşınmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl