Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Küresel yatırım şirketi: Kripto para birimi balonu patlayacak

2016 yılında 1 milyar Dolar’ın üzerinde gelir elde eden küresel yatırım yönetimi şirketi Aberdeen Asset Management, tüm balonlar gibi “kripto para birimi balonunun” da en sonunda patlayacağını savundu. Balona benzer özellikler 2017’de kripto para birimlerinde yaşanan artış benzeri görülmemiş bir şeydi. Bitcoin fiyatı Ocak 2017’de 900$’dan 2700$’ın üzerine çıkarak 3 katına ulaştı. Bu, Ethereum ile karşılaştırıldığında az bile kalıyor. Ether fiyatı Ocak 2017’de 8$’dan 350$’a yükseldi ve yüzde 4000’in üzerinde artış sağladı. Diğer kripto para birimleri de katlanarak arttı. Bu...

2016 yılında 1 milyar Dolar’ın üzerinde gelir elde eden küresel yatırım yönetimi şirketi Aberdeen Asset Management, tüm balonlar gibi “kripto para birimi balonunun” da en sonunda patlayacağını savundu.

Balona benzer özellikler

2017’de kripto para birimlerinde yaşanan artış benzeri görülmemiş bir şeydi. Bitcoin fiyatı Ocak 2017’de 900$’dan 2700$’ın üzerine çıkarak 3 katına ulaştı.

Bu, Ethereum ile karşılaştırıldığında az bile kalıyor. Ether fiyatı Ocak 2017’de 8$’dan 350$’a yükseldi ve yüzde 4000’in üzerinde artış sağladı.

Diğer kripto para birimleri de katlanarak arttı. Bu durum doğal olarak kripto para birimlerinin balon olduğu endişelerini de beraberinde getirdi.

Altına hücum zihniyeti

Aberdeen Asset Management adlı şirket, şu anda kripto para birimleri balonunun ortasında olduğumuza ve patlamasının kaçınılmaz olduğuna inanıyor.

Bloomberg’e konuşan Aberdeen Asset Management PLC Küresel Girişim Sermayesi Yöneticisi Peter Denious şunu söyledi:

“Fiyatlar şu anda bu para birimlerinin kullanımı ve buna bağlı olarak rağbet görmesiyle ilgili değil. İnsanlar, coin’lerin değerleneceği spekülasyonlarıyla yönlendiriliyorlar. Bu bir altına hücum zihniyeti.”

Öte yandan Blockchain alanındaki şirketler, coin’lerinin arkasında kanıtlanmış ve benzersiz bir fikirleri olmasa bile ICO’lar yoluyla hızlı bir şekilde para toplama konusunda herhangi bir zorluk çekmiyor gibi görünüyorlar. Bu şirketlerin coin’lerinin fiyatları da hızla değerleniyor. Bu da balon göstergelerinden biri.

Balon olabilecek tek şey kripto para birimleri değil

2017’deki kripto para birimleri getirileri benzersiz olsa da diğer yatırım araçları da yükseldi. Nasdaq ve S&P 500 gibi hisse senedi endeksleri küresel piyasalardaki belirsizliklere karşın rekor düzeyde. Konut fiyatları, önceki patlamaların ardından hayli toparlandı. Değerlerdeki artışın bir nedeni küresel piyasalardaki bol likidite.

“Kripto para birimleri balonu” patlayabilir ancak bunu yapacak tek şey bu olmayabilir. Geçmişte yaşanan küresel krizler, buna bağlı olarak konut fiyatları ve diğer yatırım araçlarındaki inanılmaz düşüş, bu araçların da birer balon olup patlayabileceğini göstermiştir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl