Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken 6 şey

Yatırım kararlarınızda size yardımcı olması adına bu rehber, kripto para birimlerini nasıl değerlendireceğinizi gösterecek.

Bir kripto para portföyü oluştururken seçebileceğiniz 1000’den fazla kripto para var. Yatırım kararlarınızda size yardımcı olması adına bu rehber, kripto para birimlerini nasıl değerlendireceğinizi gösterecek.

Kısaca inceleyeceğimiz başlıklar şöyle:

  • Değer önermesi
  • Teknoloji
  • Geliştiriciler
  • Topluluk
  • Rakipler kimler?
  • Meşru mudur?

1- Değer önermesi

Bir kripto para birimine yatırım yaparken belki de en önemlisi kripto paranın sunduğu değer önermesidir. Örnek vermek gerekirse Bitcoin, dünyanın internet bağlantısı olan herhangi bir yerinde banka ya da başka bir aracı olmaksızın para saklamak, göndermek ve almak için kullanılan, bir nevi kişinin kendi kendisinin bankasıdır. Değeri buna ve merkeziyetsiz olmasına bağlıdır. Ek olarak Bitcoin’in kıt oluşu, aynı zamanda onu altın gibi bir varlık haline getirir.

Bununla birlikte bir başka kripto para birimi Monero ise kullanıcıların anonim bir şekilde finansal işlemler yapmasına izin veren ek özelliklere sahiptir. Dolayısıyla Monero‘nun anahtar değer önermesi, finansal gizlilik ve anonim işlemlerdir.

Uzun lafın kısası bir kripto para birimini değerlendirirken ilk aşamada kendinize şu soruları sormalısınız:

“Bu coin’in değer önerisi veya faydası nedir?”

“Bu, mevcut bir coin’le de elde edilebilir mi?”

Bir coin, sadece bir Bitcoin klonuysa ve yalnızca para kazanmak adına oluşturulmuşsa er ya da geç değersizleşecektir.

2- Teknoloji

Bir kripto para biriminin teknolojisi, değer önermesi kadar önemlidir, çünkü sağlam bir kriptografiye sahip olmayan bir Blockchain tabanlı dijital para birimi işlevini yerine getiremez.

Bir kripto para biriminin, örnek vermek gerekirse Zcash gibi tamamen denenmiş ve test edilmiş gelişmiş bir kriptografisi varsa, bu o kripto para biriminin geleceği için iyi bir işaret olur.

Araştırma yürütürken bir dijital para biriminin birkaç ciddi teknik sorunu bulunduğunu düşünüyorsanız ondan kaçınmanız doğru olabilir.

3- Geliştiriciler

Kripto para biriminin başarısı için bir diğer önemli faktör kuşkusuz geliştiricilerdir. Eğer bir kripto para biriminin ekibinde geçmişte Blockchain üzerine projeler yürütmüş geliştiriciler varsa, bu o kripto para biriminin geleceği için kesinlikle iyi bir işarettir.

Bununla birlikte eğer geliştirici ekibi deneyimsizse, haklarında pek bilgi yoksa veya ekip üyeleri arasında çatışma varsa, bu durum o coin’in başarısızlığıyla sonuçlanabilir.

Bu nedenle arkasında saygın bir geliştirici ekibi bulunan kripto para birimlerini aramak en iyi seçenektir.

4- Topluluk

Bir kripto para biriminin topluluk olmadan gelişmesi zordur. Bir coin’in topluluk üyeleri, o coin için amigo rolü oynar ve sosyal medyada tanıtarak yatırımcılardan benimsemelerini ister.

Bir dijital para biriminin güçlü bir topluluk olmaksızın başarıya ulaşması zordur. Bitcoin ve Ethereum, en büyük iki topluluğa sahip kripto para birimleridir. Dolayısıyla bunların toplam piyasa değerleriyle en büyük iki kripto para birimi olmasına şaşırmamak gerekiyor.

5- Rakipler kimler?

Yatırım yapmayı düşündüğünüz bir kripto parayı incelerken rakiplerine bakmak da önemlidir. Benzer işlevleri olan başka coin’ler var mı?

Örneğin, espor sektörünü hedef alan birkaç dijital para birimi var. FirstBlood (1ST), Unikoin Gold (UKG) ve HeroCoin (PLAY). Espor’a odaklanmış bir kripto paraya yatırım yaparken aralarından burada yazdığımız hususlara göre en başarılı olanını bulmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra kripto para dünyasında yer alacak bir espor odaklı kripto paranın nasıl olması gerektiğine de dikkat etmelisiniz.

Bir başka örnek vermek gerekirse; DASH, Monero, Zcash ve PIVX gibi gizlilik odaklı dijital para birmilerine bakıldığında da aynı ilkeler geçerlidir. Hangisine yatırım yapacağınızı analiz ederken bunları birbirleriyle karşılaştırmalısınız.

Hangisi en iyi gizliliği sunuyor, hangisi en iyi teknolojiye sahip, hangisi en fazla topluluk desteği barındırıyor? Bunların tamamı, yatırım yapmak istediğiniz kripto para konusunda bir rakip analizi yaparken kendinize sormanız gereken sorular.

6- Meşru mudur?

Son olarak bu coin’in gerçekten meşru, bütünüyle bir aldatmaca veya yalnızca bir pompalama ve boşaltma planının bir parçası olup olmadığını kendinize sormalısınız.

Örnek vermek gerekirse bilgisiz yatırımcılara satılan hayali para birimleri OneCoin ve The Billion Coin’in tamamen değersiz oldukları ortaya çıktı.

Kripto para birimlerine, özellikle az piyasa değerlerine sahip kripto para birimlerine yatırım yapmayı planlıyorsanız bunu gerçekleştirmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmanız önemli. Kripto para birimleri ralli yolculuğunu sürdürürken ardında bazı kazanan ve kaybedenler bıraktı. Kaybedenler, genellikle araştırmaktan imtina ederek yatırım yapanlardan oluştu. Dolayısıyla herhangi bir kripto para yatırımcısı için en iyi tavsiye, “Kendi araştırmanı yap” olacaktır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl