ABD, 280 kripto para hesabının peşinde

ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan bir davada, Çinli kripto para trader'larıyla bağlantılı hesapların, yaklaşık 3 milyon dolarlık çalıntı fonları aklamak için kullanıldığı iddia ediliyor.

amerika

ABD Adalet Bakanlığı, 2019’da iki büyük bilgisayar korsanlığıyla yapılan hırsızlık sonucu para aklamaya karıştığına inandığı 280 kripto para hesabı tespit etti. Her iki saldırının da Kuzey Kore merkezli olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak ABD Bölge Mahkemesi’ne yapılan bir şikayet sonucu açılan dosyada mahkeme, İç Gelir Hizmetleri, FBI ve ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birimlerinden 280 hesaba ulaşımı talep etti.

Davaya konu olan ilk saldırı ve hırsızlık olayı geçen sene Temmuz ayında yaşanmış. Fonların Proton Tokens ve PlayGame Token adlı nispeten bilinmeyen kripto para borsalarından çalındığı ifade ediliyor. Hacker’ların yaklaşık 272 bin dolarlık para ele geçirdikleri belirtiliyor. Daha sonra açılan soruşturmalarda ise fonların başka kripto paralara çevrildiği ortaya çıkmıştı.

İkinci saldırı ise çok daha büyük olmuş ve Eylül 2019’da bir Amerikan şirketinin sahip olduğu cüzdanlardan yaklaşık 2.5 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Bu hırsızlığı gerçekleştiren saldırganın daha sonra ise bir borsada 100 kadar hesap kullanarak fonları akladığı iddia edilmişti.

Bakanlık: Paraların aklanmasına Çinliler yardım etti

Mahkemeye yapılan şikayete göre; Çinli OTC yani tezgâhüstü trader’lar, fonların aklanmasına yardım etti. Adalet Bakanlığı hacker’ların, 2018’de 250 milyon dolarlık soyguna imza atarak bu fonları Kuzey Kore için aklayan hacker’larla aynı kişiler olduğunu ileri sürüyor.

IRS Kriminal Soruşturma Birimi Başkanı Don Fort, “Kullanılan sofistike para aklama tekniklerine rağmen IRS-CI’ın Siber Suçlar Birimi, çalınan fonların takibini Kuzey Koreli aktörlere ulaşıncaya kadar başarılı şekilde icra etti. IRS-CI, kanun güçleriyle işbirliği halinde olmaya devam edecek ve hem dış hem de iç operasyonlarını yaparak ABD finansal sistemini ve ulusal güvenliğini tehdit eden unsurlarla mücadele edecektir ” dedi.

2019 Mart’ındaki bir BM Güvenli Konseyi toplantısında, sadece Ocak 2017 ve Eylül 2018 arasında Kuzey Kore tarafından yaptırım uygulanmasına rağmen hacker’ların kripto para borsalarından 571 milyon dolar çaldıkları aktarılmıştı. Fonların ABD yaptırımlarından kaçınmak için kullanıldığı iddia edilmişti. Bu rakamlar 2019’da yapılan hack saldırılarını içermiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl