ABD Hazine Bakanlığı, kriptoyla ilgili kamuoyu yoklamasına gidiyor

ABD Hazine Bakanlığı, kripto paraların mali suçlarda nasıl kullanılabileceği ve dijital varlıklarla alakalı risklere ilişkin kamuoyu görüşü istiyor.

ABD Hazine Bakanlığı, kripto paralarda riskleri azaltmak için atılacak adımları kavramak açısından kamuoyuna gitme yoluna başvurdu.

Bakanlığın bu talebi, ödemelerin geleceği, kriptonun tüketiciler üzerindeki etkisi ve kripto ile ilgili mali suçların önlenmesinin tartışıldığı üç dijital varlık raporunun ardından geldi. Beyaz Saray da aynı gün bu alanın düzenlenmesine ilişkin ilk kapsamlı çerçevesini yayımlamıştı.

Duyuru, ABD Başkan Biden’ın mart ayında yasalaşan “Dijital Varlıkların Sorumlu Bir Şekilde Gelişiminin Sağlanması” konulu başkanlık kararnamesine atıfta bulunuyor.

Beş konuda görüş istendi

Bakanlık, duyurusunda, halktan beş konuda görüşlerini dile getirmelerini istedi. Bu konular; yasa dışı finansman riskleri, kara para aklamayla mücadele (AML), terörle mücadele finansmanı (CTF) düzenlemeleri, küresel AML ve CTF standartlarının uygulanması, AML ve CTF düzenlemeleri konusunda özel sektörle iş birliği yapılması olarak belirlendi.

Hazine Bakanlığı, DeFi, NFT’ler ve CBDC’ye dikkat çekiyor

Bakanlık ayrıca, DeFi ve NFT’lerle ilişkili potansiyel “yasadışı finans riskleri” hakkında halktan tavsiyede bulunmalarını istiyor.

Diğer sorular arasında, hükümetin kripto ile ilgili siber suçları ve fidye yazılımlarını önlemek için çalışabileceği olası yollar, ABD Hazinesi’nin yasadışı finansmanı önlemek için analitik araçları nasıl kullanabileceği gibi konular yer alıyor.

Geçen hafta Beyaz Saray ve Hazine’den gelen güncellemelerde, henüz böyle bir para birimi teyit edilmemiş olsa da birçok kez dijital dolar olasılığı işaret edildi. Hazine, CBDC’yi (Dijital Para Birimleri) piyasaya sürmenin sonuçlarını değerlendirmeye hazırlanırken Fed de bunun nasıl tasarlanabileceğine dair devam eden araştırmalarla görevlendirildi.

Biden yönetiminden gelen son gelişmeler, Hazine’nin kripto para sektörüyle yakından ilgilendiğini gösteriyor ancak ne tür bir ağırlık vermeyi planladıkları halen belirsizliğini koruyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl