Suudi Arabistan ve BAE’nin ortak kripto parasının ismi belli oldu

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın ortaklaşa geliştirdiği kripto paranın ismi "Aber" oldu. Aber, başlangıçta sınırlı sayıda bankada test edilecek.

Saudi Press Agency’nin bugünkü haberine göre, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankalarının ortaklaşa geliştirdikleri bankalar arası dijital para biriminin adı “Aber” olarak açıklandı.

Bankalar tarafından yapılan ortak açıklamada, Aber’in iki ülkede de sınırlı sayıda bankada kullanılacağı ve dağıtık defter teknolojisi bazlı sınırlı sayıda finansal işlemde test edileceği belirtildi.

İki ülkedeki bankalar arasında sınır ötesi dijital para birimi kullanımıyla ilgili haberler daha önce pek çok defa görüldü fakat bugünkü gelişme, bu konudaki ilk resmi adım.

Bankalar, Aber’in basılmasıyla hedeflediklerini şöyle sıraladı:

“Modern teknolojilerin boyutlarını ve pratik kullanıma uygunluklarını inceleme, gelişme üzerindeki etkilerini belirleme, havale masraflarını azaltma, teknik riskleri ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını değerlendirme”

Açıklamada Aber’in resmi pilot basım tarihi belirtilmedi ve başlangıçta teknik yönlere odaklanılacağı açıklandı. Ayrıca, hiçbir teknik engelle karşılaşılmazsa gelecekteki kullanım durumları için ekonomik ve yasal gerekliliklerin göz önünde bulundurulacağı bildirildi.

Bu iki ülke, ulusal merkezi sistemlerin havale işlemleri ve ülke içindeki işlemler için şimdiye kadar güvenilirliklerini kanıtladıklarını düşünürken uluslararası havale işlemlerinin bazı yönlerinin daha fazla geliştirilmesi gerektiği kanısındalar. Bu yüzden de ikili para basımının önemli olduğunu düşünüyorlar. Aber projesiyle bu dijital paranın bu gelişmeye yardımcı olup olmayacağını test etmeyi planlıyorlar.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Projede herhangi bir aksaklık olması durumunda bu projenin ek bir rezerv sistemi olarak kullanılma olasılığı da göz önünde bulundurulacak.”

Aber’in 17 Ocak’ta Suudi-Emirati Koordinasyon Konseyi İcra Kurulu’nda görüşülen iki ülke arasındaki 7 maddeli iş birliği planının bir parçası olduğu belirtiliyor.

Bilindiği üzere, Birleşik Arap Emirlikleri kripto para yanlısı yasal bir çerçeve oluşturarak 2019’da blockchain firmaları için cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan’da ise gümrük yetkilileri kısa süre önce Arabistan’ın sınır ötesi ticaret platformu FASAH ile IBM ve Maersk’in TradeLens’ini blockchain altyapısıyla birbirine bağlayan pilot bir uygulama yaptılar.

Haber: CoinTelegraph

→YİNE CRYPTOPİA YİNE HACK: 17,000’İ AŞKIN CÜZDAN BOŞALTILDI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl