Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

OCC, kripto paraları da ilgilendiren “adil erişim” kuralını askıya aldı

ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), kurumun bir önceki başkanı olan Brian Brooks’un görevden ayrılmadan önce getirdiği, ülkede çok tartışılan ve “adil erişim” adıyla anılan kuralını askıya aldı.

“Adil erişim” kuralı, lisanslı federal bankaların özellikle kredi verme konusunda müşterilerin politik ya da ideolojik geçmişlerine göre davranıp karşı tarafı reddetmesini yasaklıyordu.

OCC’nin bu kuralının içinde kripto paralardan bahsedilmese de bu gelişme, banka hesabı açmakta ya da açtıktan sonra uzun süre tutmakta zorlanan kripto para yatırımcıları arasında ve sektörde olumlu karşılanmıştı. Kurum, Donald Trump’ın görevi Biden’a teslim etmeden önce bu süreci sonlandırmak istese de, kural resmi federal kayıtlara hiçbir zaman yansımadı.

Kuralı destekleyenler, insanları politik sebeplerle finansal dışlanmaya ittiğini düşündükleri bu uygulamanın gözden geçirilmesini doğru bulurken, karşı çıkanlar ise teklifin adil olmaktan çok uzak kaldığını belirtiyorlardı.

Kural yeni başkanla gözden geçirilecek

OCC’den yapılan açıklamada yeni başkan görevine başlar başlamaz kuralın yeniden gözden geçirileceğini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere, göreve yeni gelen Biden yönetimi, eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de kripto para cüzdanlarının sahiplerinin bilgilerini elde etmeye yönelik yasa tasarısını da dondurma kararı almıştı.

Uzmanlar ABD’de yönetimler değiştiği zaman, kanunlaşmamış yasa tekliflerinin yeni yönetimler tarafından genelde dondurulduğunu ve bir süre incelendikten sonra yeniden karar verildiğini belirtiyorlar. Mnuchin ve ekibi kripto cüzdan kimliklerinin açığa çıkarılması konusunda hızlı davranmak istese de, görev süreleri bitmeden teklifi yasalaştırmaya zamanları yetmemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl