Kripto para ile 1.7 milyar dolar aklandı: 63 kişi tutuklandı

tutuklama (2)

Pekin’in kripto para üzerindeki yoğun baskısının tam ortasında Çin polisi 63 kişiyi kripto para yoluyla 12 milyar yuan (1.7 milyar dolar) kadar para akladıkları suçlamasıyla tutukladı.

Suç örgütünün Mayıs 2021’den itibaren saadet zincirleri, dolandırıcılık ve kumar gibi yasa dışı faaliyetler yoluyla elde edilen paraları bir sabit coin olan Tether’e dönüştürdüğü söyleniyor.

Elde edilen raporlara göre grup, çalınan fonları birden fazla kripto para borsası hesabı kullanarak Çin yuanı karşılığında takas etti.

Borsalarda hesap açmaları için birçok kişi işe alındı

Polis, Çin’de engellenen mesajlaşma servisi Telegram’ı kullanarak ülke çapında fonların aklanması için kripto para borsa hesapları açacak çeşitli kişileri işe aldıklarını söyledi. Polis ayrıca bu kişilerin akladıkları para kadar da komisyon alma konusunda anlaştıklarını belirtti. Yetkililer, çetenin 130 milyon yuan değerindeki gelirine el konulduğunu bildirdi.

Bu olay, Pekin’in tüm engelleme çabalarına rağmen kripto para trading’i ve madenciliğinin ne kadar ısrarcı olduğunu gösteriyor.

Toplamda 1100’den fazla tutuklama

Geçen yılki baskılardan önce birçok Çinli kripto para trader’ı işlemlerini yapmak için yabancı borsalara yönelmişti.

Kamu Güvenliği Bürosu, şüphelilerden birinin banka hesabında aylık 10 milyon yuan işlem hacmi olduğunu fark etti. Yetkililer, şüphelilerden ikisinin Tayland’ın Bangkok kentine kaçtığını ancak Çin’e dönmeye ikna edildiklerini söyledi. Polis konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Çin polisi geçtiğimiz yıl, kripto paralar aracılığıyla kara para akladığından şüphelenilen 1.100’den fazla kişiyi tutuklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl