AB’de kripto para sektörünü derinden sarsan AMLD5 yürürlükte

Avrupa Birliği'nde kripto para sektörünü derinden sarsan ve bazı küçük işletmelerin kapanmalarına yol açan AMLD5 dün itibari ile yürürlüğe girdi.

Bir süredir beklenen Avrupa Birliği 5. Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (AMLD5) dün itibari ile yürürlüğe girdi. Yeni kurallar, finansal işlemlerde şeffaflığı artırarak kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeleyi daha etkin bir şekilde yürütmeyi amaçlıyor.

5. direktifle beraber ilk kez kripto para borsaları ya da cüzdan sağlayıcıları gibi kripto para hizmetleri verenler de kapsama alındı.

AMLD5’in Avrupa’da faaliyet gösteren kripto para şirketlerine etkisi büyük oldu. Bazıları, yeni kurallara uymakla mücadele ederken birçok şirket de yeni kurlların gerektirdiği kapsamlı müşterini tanı (KYC) ve kara para aklama ile mücadele (AML) prosedürlerinden dolayı en baştan kapandı. Bottle Pay, Simplecoin ve Chopcoin bunlardan birkaçıydı. Ayrıca dün kripto para borsası Deribit de yeni kurallardan ötürü merkezini Hollanda’dan Panama’ya taşımaya karar verdiğini açıkladı. Diğer yandan Hollanda merkezli bir başka borsa Txbit de Estonya’yı seçti.

Kurallar, kripto para borsalarında KYC ve AML uygulamalarını tüm kullanıcılar için zorunlu kılıyor. Ayrıca kripto para şirketlerinin yerel düzenleyici makamlara kaydolması talep ediliyor. 2018 yılınn Temmuz ayında yayınlanan AMLD5’e uymak için 10 Ocak 2020’ye kadar süre tanınmıştı. AB’ye üye ülkeler, asgari düzeyde getirilen yeni kurallara uymak zorundaydı. Bununla beraber, her ülke uygun gördüğü şekilde ek düzenlemeler ve kurallar ekleyebilirdi. Örneğin Hollanda’nın AMLD5’in daha katı bir versiyonunu uyguladığı belirtiliyor. Bu ülkede AMLD5’in getirdiği ek maliyetin yıllık 150,000 avroyu bulduğu ifade ediliyor.

AMLD5, finansal istihbarat birimlerine ve kolluk kuvvetlerine daha fazla güç ve erişim veriyor. Şirketler için ortaya çıkan maliyetlerin ise birleşmelere, satın almalara ya da kapanmalara yol açacağı öngörülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl