ABD’lilerin artık sadece yüzde 8’i kripto paralara olumlu bakıyor

CNBC’nin All-America Ekonomic anketi, bir dizi kripto çöküşü, skandal ve iflasın ardından Amerikalıların çoğunluğunun artık güçlü düzenlemelerden yana olduğunu ortaya koydu.

CBNC’nin aktardığına göre, kripto para hakkında olumsuz görüşe sahip olanların oranı mart ayında yüzde 25 iken son ankette yüzde 43’e yükseldi. Olumlu görüşe sahip olanların oranı yüzde 19’dan yüzde 8’e düşerken, hiçbir fikri olmayanların oranı da neredeyse yarı yarıya azalarak yüzde 31’den yüzde 18’e geriledi.

Olumsuz görüşlerde dramatik bir düşüş var

Kripto paralar, henüz geçtiğimiz aylarda, farklı bir varlık sınıfı olarak manşetleri süslüyor, çok sayıda Super Bowl reklamı ve yüksek profilli destekçilerle küresel olarak vitrinde tutuluyordu. Bu durum göz önüne alındığında yaşanan düşüşün ne kadar dramatik bir düşüş olduğu görülebiliyor. Öte yandan anket, halkın yüzde 24’ünün daha önce kripto paralara yatırım yaptığını, alım satım yaptığını veya kullandığını gösteriyor. Bu oran, mart ayında yüzde 16 olarak ölçülmüştü.

26-30 Kasım tarihleri arasında 800 Amerikalının katılımıyla gerçekleştirilen ulusal anketin hata payı ise +/- yüzde 3.5 olarak belirlendi.

Ankete göre, kripto para yatırımcılarının yüzde 42’si şu anda, anketteki tüm yetişkinler için yüzde 43’lük sonuçla uyumlu olarak, varlık hakkında biraz veya çok olumsuz bir görüşe sahip. Aradaki temel fark, kripto para yatırımcılarının yüzde 17’si “çok olumsuz” görüşe sahipken, kripto para yatırımcısı olmayanların oranı yüzde 47.

Sektöre yeni girenler için korku hâkim

Bitfury’nin CEO’su ve eski regülatör Brian Brook, bu haftaki CNBC Finansal Danışman Zirvesi’nde “Bu yüzde 90 perakende bir pazar, yani küçük yatırımcılarının duyarlılığı gerçekten önemli” dedi.

Brook konuşmasında ayrıca, son 1 aydır yeni girenler için yaşananların korku verdiğini söylerken, “Sonuç olarak likidite, normalde olması gerekenden daha sıkı ve yatırım iştahı daha düşük.” ifadelerini kullandı.

Halihazırda kripto para sahibi olsun ya da olmasın, katılımcıların çoğu kripto paralara hisse senedi ve tahvillerle aynı düzeyde gözetim uygulanmasını destekliyor. Ankete göre, yetişkinlerin yüzde 21’i ve kripto para yatırımcılarının yüzde 16’sı, kripto para birimlerinin hisse senetleri ve tahvillerle aynı düzeyde düzenleme ve denetime tabi olması gerektiğine inanıyor.

15 yıllık anket tarihinde görülen en düşük seviye

CNBC’ye göre, borsaya yönelik genel bir hayal kırıklığı söz konusu ve bu durum kripto paralara yönelik kötümser hissiyatın artmasıyla aynı döneme denk geliyor. Sadece yüzde 26’lık bir kesim şu anda hisse senetlerine yatırım yapmak için iyi bir zaman olduğunu söylerken, bu oran geçen çeyrekteki ankete göre iki puan düştü. Ayrıca anketin 15 yıllık tarihinde görülen en düşük iyimserlik seviyesi olduğu söyleniyor. Katılımcıların yüzde 51’i şu anın yatırım yapmak için iyi bir zaman olmadığını düşünürken  bu oran anket tarihindeki üçüncü en yüksek oran olarak belirlendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl