S&P Global: Kripto bankalarından mevduat çıkışları endişe yaratıyor

abd-banka

Kripto para borsası FTX iflas ettiğinde, yatırımcılar sektörün güvenirliğine olan inançlarını zedeledi. Ortaya çıkan yayılma etkisinden birçok kripto para şirketi ve dijital varlıklarla ilintili bankalar da zarar gördü.

Son S&P Global raporuna göre, bu tür bankalar kripto ile ilgili mevduat çıkışlarında bir artış yaşadı. FTX’in çöküşünden sonra kriptoda fazlasıyla yaşanan dalgalanma nedeniyle bu eğilimin devam etmesi muhtemel görülüyor.

Silvergate Capital’in kripto mevduatlarında büyük dalgalanma

Bu yıl, kripto kredi şirketi Silvergate Capital’in kripto bağlantılı mevduatları belirli bir çeyrekte iki kez 5 milyar dolardan fazla dalgalanma yaşadı. Üçüncü çeyrekte Metropolitan Bank’taki toplam mevduat bir önceki çeyreğe göre yüzde 7.2 oranında düştü. Bunun nedeni çoğunlukla kripto paralarla ilgili hisselerdeki 485.9 milyon dolarlık düşüş oldu. S&P, bunun yüzde 70’inin müşterisi olan kripto broker’lık firması Voyager Digital’in temmuz ayında iflas etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Kripto mevduatlarında 6.1 milyar dolarlık bir azalma gören kripto dostu Signature Bank, kripto mevduat riskini toplam mevduatların yüzde 20’sinden daha azıyla sınırlamayı planlıyor. S&P’ye göre Customers Bancorp bankası 3. çeyrekte birbirini takip eden 9.5’lik düşüş kaydetti.

Kripto para madencilerine verilen kredilerde zarar

Bankacılık şirketi Provident Bancorp, Bitcoin volatilitesi ve artan enerji maliyetleri nedeniyle kripto para madencilerine verilen kredilerle ilgili olarak 3. çeyrekte 27.5 milyon dolarlık bir zarar hesapladı. Gerçek rakamın bu tahmini aşabileceği konusunda da uyarıda bulundu. Bankanın 30 Eylül itibarıyla 76.5 milyon dolarlık kripto para madencilik cihazıyla teminat altına alınmış kredisi, 71 milyon dolarlık Bitcoin ve Ether ile teminat altına alınmış kredi limiti bulunuyordu.

Son altı ayda Silvergate, Metropolitan, Signature, Customers Bancorp ve Provident hisseleri, S&P 500’ün yüzde 1,9’luk artışına kıyasla çift haneli oranlarda düşüş kaydetti.

FTX iflas ettiğinde, ona bağlı 130 şirket de aynı yolu izledi. FTX’le önemli ölçüde ilişkisi olan şirketler arasında Genesis Trading, Galaxy Digital ve iflas eden Voyager yer alıyor. FTX’i kuran Sam Bankman-Fried de şu anda bir dizi federal suçlamayla karşı karşıya.

Girişim sermayesi fonları da FTX’ten etkilendi

FTX’in arkasında bıraktığı kalıntılar kripto para sektöründeki risk sermayesi fonlamasını da vurdu. Veri şirketi PitchBook, risk sermayesi yatırımlarının 2022’nin son sekiz ayında, ayda yaklaşık 4 milyar dolardan 1 milyar doların altına düştüğünü bildirdi. Bu eğilimin 2023’te de devam etmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl