Kripto bankası Fed’e bayrak açtı: İki yüzlülükle suçladılar

ABD’nin Wyoming eyaleti merkezli kripto bankası Custodia, mahkemeye sunduğu bir dosyada Federal Rezerv’in BNY Mellon’a müşterilerin kripto varlıklarını saklama yetkisi vermesinin yerleşik bir finans kurumuna iltimas göstermesinin bir örneği olduğunu bildirdi.

Dijital varlıkların ve geleneksel yatırımların saklama hizmetini aynı platformda sunan ilk büyük ABD bankası BNY Mellon bu hafta, kripto saklama hizmetleri sağlaması için onay almıştı.

Bankaya göre bu, BNY Mellon’u ABD’de dijital para birimlerini depolayan “ilk sistemik olarak önemli finans kurumu (SIFI)” haline getiriyor ve müşterilere hem geleneksel hem de kripto varlıkları için tek bir saklama platformuna erişim sağlıyor.

“Fed, BNY Mellon’a iltimas gösteriyor”

Bir Fed ana hesabı için iki buçuk yıldır bekleyen kripto bankası Custodia da başvurusunun işleme alınmasında “yasa dışı bir gecikme” olduğunu iddia ettiği için haziran ayında Fed’e dava açmıştı. Wyoming merkezli bankanın şikayetine göre, Fed’in kendi standart form sözleşmesine göre sürecin beş ila yedi iş günü sürmesi gerekiyor.

Custodia, BNY Mellon’un yaptığı açıklamanın ardından büyük tepki gösterdi. Banka, yaz boyunca vurguladığı “kayırmacılık suçlamalarıyla yakından örtüşmesi” nedeniyle mahkemeden bu gelişmeyi dikkate almasını isteyen ek bir dosya sundu.

Custodia CEO’sundan Fed’e iki yüzlülük suçlaması

Custodia CEO’su Caitlin Long, DC Fintech Week’teki panelde Fed’i iki yüzlülükle suçlayarak BNY Mellon’ın kripto duyurusuna değindi.

Fed’in geçen ay yayınladığı, dijital varlıkların finansal sistem için oluşturduğu riskler ve zorluklar konusunda uyarıda bulunduğu bir rapora atıfta bulunan Long, BNY Mellon’un kripto duyurusunun düzenleyicinin tutarlılık eksikliğini gösterdiğini söyledi.

Long, “Fed’in geçen hafta ne söylediğine ve bugün ne yaptığına bakın” diye konuştu.

Eskiden Avanti olarak bilinen Custodia’ya 2020 yılında Wyoming’de özel amaçlı bir saklama kurumu (SPDI) lisansı verildi. Şirket, bir aracı banka kullanmak zorunda kalmadan ABD doları işlemlerini takas etmek için Fed’den bankacılık sistemine erişim sağlamaya çalışıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl