beyaz saray oval ofis

Eski milyarder Sam Bankman-Fried’in kurucusu olduğu kripto para borsası FTX çökmeden önce, bu yıl üst düzey Beyaz Saray yetkilileriyle en az dört toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili bilgi sahibi Beyaz Saray yetkilileri, Bankman-Fried’in 8 Eylül’de Başkan Joe Biden’ın kıdemli danışmanlarından Steve Ricchetti ile bir araya geldiğini söylemişti.

Bankman-Fried’in daha önce Beyaz Saray ziyaretçi kayıtlarında açıklanan en az üç görüşmesi daha olduğu aktarılmıştı. Yetkililer bu görüşmelerin 22 Nisan ve 12 Mayıs’ta Ricchetti ile ve bir gün sonra 13 Mayıs’ta Biden’ın bir başka üst düzey yardımcısı Bruce Reed ile yapıldığını aktarmıştı.

Bugün Beyaz Saray’dan konuyla ilgili açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı basın toplantısında isim ve görüşmeleri doğruladı.

“Kripto hakkında genel konular konuşuldu”

Jean-Pierre, Bankman-Fried ile yapılan toplantıların Sam Bankman Vakfi ile ilgili kripto para sektörü hakkında genel bilgiler, küresel sağlık ve pandemiyi önleme çalışmaları konularını içerdiğini söyledi.

Bu arada Bankman-Fried’in kardeşi Gabriel Bankman-Fried ve FTX temsilcileri de dahil olmak üzere diğer birkaç ismin de Beyaz Saray’daki toplantılara katıldığı daha önce aktarılmıştı. Gabriel Bankman-Fried, bir sonraki pandemiyi önleme grubu olarak adlandırılan Guardian Against Pandemics’e liderlik ediyor.

Yönetimin kripto paraların ele alınmasıyla ilgili Kongre’nin harekete geçmesi konusunda açık konuştuğunu söyleyen sözcü, Başkan Biden’ın geçen mart ayında bu konuda yayımladığı kararnamesini hatırlattı.

Jean-Pierre, Beyaz Saray, iş dünyası ve sendika liderleri de dâhil olmak üzere çeşitli̇ sektörlerden yetkililerle düzenli̇ olarak bir araya geldiğini belirtti. Ayrıca sözlerini yineleyerek, “Sam Bankman-Fried ile yapılan bu toplantıda pandemiyi önlemeyle ilgili konular, kripto paralar ve kripto para borsaları ele alındı.” ifadelerini kullandı.

Daha öncesinde çıkan haberlerde kaynaklar siyaset konuşulmadığına vurgu yapmıştı. Sam Bankman-Fried’ın verdiği milyonlarca dolarla Demokrat partinin en büyük ikinci bireysel bağışçısı konumunda yer aldığı da biliniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl