Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

ABD Hazine Bakanı’na kripto para mektubu: Bir daha düşün

Kripto para regülasyonundan endişe duyan 4 Cumhuriyetçi temsilci, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e bir mektup gönderdi.

steven-mnuchin (1)

ABD’nin kripto para cüzdanıyla ilgili muhtemel regülasyonları için Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e ‘Bir kez daha düşün’ uyarısı yapıldı.

CoinDesk’in aktardığına göre, 4 Cumhuriyetçi temsilci Warren Davidson (Ohio), Tom Emmer (Minnesota), Ted Budd (Kuzey Karolayna) ve Scott Perry (Pensilvanya); Mnuchin’e çarşamba günü bir mektup gönderdiler ve kişisel cüzdanlarla ilgili gelmesi muhtemel olan regülasyonlar konusunda endişelerini dile getirdiler.

Hatırlanacağı üzere ABD’li kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong konuyla ilgili Kasım aynın sonunda bir tweet serisi yayınlamış ve hükumetin Trump dönemi bitmeden önce kişisel kripto para cüzdanlarıyla ilgili bir regülasyon paketi çıkarmayı hedeflediğini söylemişti. Coinbase CEO’su gelecek yeni kanunla birlikte KYC olarak da bilinen “Müşterini tanı” verilerinin, fonlar cüzdana çekilmeden önce borsalara bildirilmesi gerekliliğinden bahsetmiş ve iddialar gündeme bomba gibi düşmüştü. Hatta TSİ gece yarısı atılan tweet’lerden sonra piyasada çok ciddi düşüşler yaşanmıştı.

Mektupta endişeler dile getirildi

4 Cumhuriyetçi temsilcinin dün Mnuchin’e gönderdiği mektupta ise yeni regülasyonların, ABD halkının bu evrene katılmasını engelleyeceği ve aynı zamanda Hazine Bakanlığı başta olmak üzere devletin, finansal sistemi bozmak isteyen yasa dışı aktörlerle mücadelesini baltalayacağı endişeleri dile getirildi. Temsilciler ayrıca, bu kadar detaylı veri talebinin kullanıcı gizliliğini de tehdit edeceğini ve ABD’nin geleneksel ve kripto para finans ekosistemi arasında bir denge kurması gerektiğinı kaydettiler. Hatta bu kanunla birlikte şu anda bu tür cüzdanları kullanan kişilerin devlet tarafından potansiyel suçlu olarak görüleceği uyarısı da yapıldı.

Temsilcilerden Warren Davidson da çevrim içi olarak yaptığı bir açıklamada Mnuchin’in bu regülasyonları çıkarmadan önce mutlaka Temsilciler Meclisi’ne gelip bilgi vermesi gerektiğini söyledi:

“Kişisel cüzdanlarla ilgili bu tür bir kanun paketi çıkarmak blokzincir ve kripto para teknolojisinden yararlanma konusunda ABD’yi dünyanın geri kalanıyla olan yarışta arkada bırakacaktır”

Aslında bu yazı, konuyla ilgili otoritelere gönderilen ikinci bir mektuptu. Aynı gün erken saatlerde Tom Emmer de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Joy Clayton’a, kripto para saklanması konusunda daha açık bir yol gösterilmesi ve broker’lar ile aracılar için Finansal Regülasyon Otoritesi’nin doğru şekilde yönlendirilmesini talep eden başka bir mektup yazmıştı. Ancak Clayton’ın 2020 sonu itibariyle başkanlığı bırakması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl