Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hack olayları ve acımasız rekabet: 2020’de 75 Bitcoin borsası kepenk kapattı

Kripto para sektöründe kapanan borsa sayısının geçen yıla oranla yüzde 56 artış gösterdiği bildiriliyor.

Kripto para hizmetleri karşılaştırma sitesi Cryptowisser, endüstride adeta bir “borsa mezarlığı” oluştuğunu açıkladı.

Site, volatil ve yarışmacı bir sektör olmasından dolayı çoğu merkezi olan borsanın ya çöktüğünü ya da yok olduğunu aktardı. Verilen rakama göre, geçen yıla oranla kapanan kripto para borsa sayısı bu sene yüzde 56 artış yaşadı.

Hack olayları, dolandırıcılık ve acımasız rekabet

Son dönemde ciddi gelişme gösteren ve her geçen gün büyüyen kripto para endüstrisinde merkezi borsalar genellikle ‘hack’lenme, dolandırıcılık ve devlet tarafından kapatılma nedeniyle işlemlerine son veriyor. Ayrıca endüstrinin yarışmacı ve acımasız olması da birçok borsanın yok olmasına sebep oluyor. Örnek olarak merkeziyetsiz borsalar, türev borsaları ve kripto-olmayan borsa alternatifleri çoğaldıkça merkezi kripto para borsaları her geçen gün daha çok kapanıyor.

Merkezsiz borsalar nakavt ediyor

Son dönemin modası olan DEX’ler yani merkezsiz borsaların tabii ki büyük avantajları var. Hacker saldırılarına karşı daha korunaklı olmaları, bazen sıfıra kadar inen az işlem ücretleri en başta sayılabilir. DEX’ler ayrıca daha fazla trade hacmini yönetebilmeleri ve merkezi borsalara oranla daha çekici olmalarıyla biliniyor.

Türev borsaları da büyüyor

Etkileyici bir büyüme gösteren bir diğer bir grup da türev borsaları… Türev, başka bir varlığın (genelde hisse senetleri, tahviller, emtia…) değerine göre fiyatlandırılan bir araç. Kripto para dünyasında türevler, değerlerini belirli kripto para birimlerinin çoğunlukla da Bitcoin’in fiyatından alıyor.

Kripto olmayan alternatifler de artıyor

Kripto paraların her geçen gün daha fazla kullanıcı dostu olması ve teknolojik zorluklardan arınması, aynı teknolojiyi kullanan kripto olmayan alternatiflerin de ortaya çıkmasını sağladı. Bu tür borsalara geçişlerden ötürü ne kadar kripto para borsasının etkilendiği konusunda henüz rakamlar ortaya çıkmasa da, merkezi kripto borsalarının yok olmasında ciddi bir etken olduğu belirtiliyor.

Uzmanlara göre regülasyonlar da borsaların hayatta kalmasını ciddi şekilde zorlaştırıyor. Sektör büyüdükçe regüle olan borsa sayısı da artıyor.

Son olarak 1 Eylül tarihinde Hollanda’da kapanan NLexch borsası bu durumun sebebi olarak, Hollanda Merkez Bankası’nın kendilerine olan bağlılık talebiyle istenilen güvenlik ve destek seviyelerinin ekonomik olarak karşılanmasının mümkün olmamasını göstermişti.

Artık boğa sezonu bekleme dönemi bitti!

Uzmanlar artık yeni bir borsa açmanın geçmişe göre çok zor olduğunu ve artık borsanın hayatta kalması için bir boğa sezonunu hayal etttiği günlerin geride kaldığını belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl