Kripto para borsası AscendEX hack’lendi

Bilinen kripto para borsalarından AscendEX (eski adı BitMax), hack’lendiğini açıkladı. Borsanın bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, ERC-20, BSC ve Polygon token’larının sıcak cüzdanlarından transfer edildiğinin belirlendiği duyuruldu. Olayın TSİ 01.00’de gerçekleştiği bildirildi.

Ayrıca borsa, soğuk cüzdanlardaki varlıkların korunduğu, soruşturmanın halen sürdüğünü ifade etti. Açıklamaya göre, kullanıcıların zararları tamamen AscendEX tarafından karşılanacak. Para yatırma-çekme işlemleri durdurulurken yeniden açmak için çalışmalar devam ediyor.

Zararın boyutu ne?

Güvenlik şirketi PeckShield’ın tahminlerine göre hackerlar, yaklaşık 78 milyon dolarlık kripto para çaldı. Çalınan kripto paraların 60 milyon dolarını ERC-20 token’ları, 9.2 milyon dolarını BSC token’ları ve 8.5 milyon dolarını ise Polygon token’ları oluşturuyor. Çalınan kripto paralar arasında büyük miktarda USDT ve USDC gibi sabit coin’ler de var.

SimilarWeb verilerine göre AscendEX, geçtiğimiz ay boyunca 3.3 milyon ziyaret aldı. Borsaya ziyaretlerin yüzde 9’luk bölümü Türkiye’den gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde bir başka kripto para borsası BitMart hack’lenmiş, 200 milyon dolarlık kayıp olduğu açıklanmıştı. BitMart hacker’ı çaldığı kripto paraları Ethereum işlem karıştırma servisi Tornado Cash’e göndermişti ve bu işlemlerin takip edilmesini zorlaştırdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl