Kripto para borsası FTX’e 900 milyon dolarlık rekor yatırım yapıldı

Son dönemdeki yükselişiyle dikkat çeken FTX borsası, bir B Serisi fonlamasında 900 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımla beraber şirketin değerinin 18 milyar dolara çıktığı belirtilirken, rakam kripto para evreninin şu ana kadarki en büyük yatırımını oluşturdu.

Özellikle bu sene, Miami Heat’in salon isim hakkını alması, Tom Brady ve Gisele Bündchen gibi ünlülerle marka anlaşmalarına imza atması gibi önemli atılımlar yapan kripto türev borsası FTX, kripto para evreninin şu ana kadarki en büyük yatırımını aldı. Borsa, bir B Serisi fonlamasında toplam 900 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Verilen bilgide aynı zamanda şirketin toplam değerinin 18 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Özel sermaye ve kripto para endüstrisinin en önemli paydaşlarının da bulunduğu fonlamada, 60 yatırımcı yer aldı. Borsaya yatırım yapanlar arasında Paul Tudor Jones ailesinden Paradigm’e, son dönemde kripto para yatırımlarıyla önplâna çıkan Softbank’tan Coinbase Ventures’a ve VanEck’e kadar önemli yatırımcılar bulunuyor.

FTX’in 29 yaşındaki genç kurucusu ve aynı zamanda da CEO’su Sam Bankman-Fried konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu bizim aldığımız ilk büyük yatırım ancak bunun da ötesinde çok büyük ortaklar kazandık. Bu yatırım, 2 sene önce kurulan borsanın nerelere gelebileceğini göstermesi açısında da çok önemli…”

İşlem hacimleri 25 kat büyüdü

2019’da kurulan borsa, Nisan 2020’ye oranla bugün 25 kat fazla (günlük 10 milyar dolar) bir işlem hacmine sahip. FTX ayrıca son dönemde kullanıcı sayısında da 1 milyon kişiyi aşmayı başarmıştı. Kripto para borsasının devlerinden olan Binance de 2019 yılında FTX’e yatırım yapmıştı. Ancak borsa daha sonra hisselerini satmıştı. Binance ayrıca FTX’in ilk yabancı yatırımcısı olmuştu.

Gelirler 75 kat arttı

Bu seneki boğa sezonunun da etkisiyle borsanın gelirleri sadece 2021’de 10 kat, 2020’den bu yana ise tam 75 kat artış gösterdi. Borsadan yapılan açıklamada, yeni sıcak sermayenin ürün yelpazesini genişletmek, kullanıcı tabanını büyütmek ve yeni ortaklıklar kurmak için kullanılacağı belirtildi.

Son dönemde ismini duyurmayı başardı

29 yaşındaki kurucusu ve CEO Sam Bankman-Freid ile zaten kripto çevrelerinde bir ilgi odağı oluşturmayı başaran borsa son dönemdeki marka anlaşmalarıyla da dikkat çekmişti. Ünlü Amerikan Futbolu oyuncusu Tom Brady ve eşi model, iş insanı Gisele Bündchen, FTX’ten hisse almalarının yanısra borsanın dünyadaki elçiliğini yapıyorlar. İkili ayrıca belli miktarda kripto para da aldı ancak meblağ açıklanmadı. FTX, NBA takımlarından Miami Heat’in maçlarını yaptığı salonun da isim hakkını 19 yıllığına satın almıştı.

“Goldman Sachs’ı satın alabiliriz” demişti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde FTX’in hızlı büyümesiyle ilgili konuşan Bankman-Freid, “Rakiplerimizi geçip en büyük borsa olabilirsek Goldman Sachs’ı bile satın alabiliriz” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl