Kripto para borsası Kraken’e CFTC’den 1.25 milyon dolar ceza

Kripto para borsası Kraken, borsayı yasa dışı olarak kaldıraçlı kripto para ürünleri sunmakla suçlayan ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile anlaşmaya vardı. Buna göre borsa, CFTC’ye 1.25 milyon dolar ceza ödeyecek.

Kurum, Kraken’in söz konusu hizmetleri verebilmek için CFTC’den yetki alması gerektiğini ancak bunu yapmadığını açıkladı. CFTC, Kraken’in Haziran 2020 ile Haziran 2021 arasında bu tür hizmetler sunarak Emtia Borsası Kanunu’nu ihlal ettiğini belirtti.

Kraken, geçtiğimiz Haziran ayında ABD’li müşterilerine kaldıraçlı işlemleri kapatacağını açıklamıştı. Bu kararın gerekçesi verilmezken, adımın CFTC düzenlemeleri nedeniyle atılmış olabileceği değerlendirilmişti. Benzer şekilde, ABD merkezli bir başka borsa olan Coinbase de 2020 yılının Kasım ayında kaldıraçlı işlemleri sonlandırma kararı almıştı.

2011 yılında kurulan Kraken, kripto para sektöründe en eski borsalardan biri. Aynı zamanda platform, günlük milyarlarca dolarlık işlem hacmi ile dünyanın en büyük borsaları arasında.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl