Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Büyük kripto para borsası KuCoin hack’lendi

Büyük kripto para borsalarından Singapur merkezli KuCoin, hacker'ların hedefi olduğunu açıkladı. Borsanın sıcak cüzdanları ele geçirildi.

kucoin crypto exchange - kripto para borsası kucoin

Önde gelen kripto para borsalarından biri olan KuCoin hack’lendi.

Borsadan bugün yapılan açıklamada, Cuma günü TSİ 22.05’ten itibaren bilinmeyen bir cüzdana büyük miktarda Bitcoin ve Ethereum token’ları çekildiğinin belirlendiği bildirildi.

Sorun, kullanıcıların para çekme problemleri yaşamaktan şikayet etmesi ile anlaşılmaya başlandı. İlk etapta borsanın admin ekibi, bir sistem sorunu yaşandığını düşündü.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu, bugün 07.30’daki canlı yayınında bir veya daha fazla bilgisayar korsanının borsanın sıcak cüzdanlarının özel anahtarlarını ele geçirdiğini söyledi. Lyu, KuCoin’in kalanları yeni sıcak cüzdanlara aktardığını ve hızlıca para yatırma ve çekme işlemlerini kapattığını ifade etti. Olaydan etkilenen müşterilerinin paralarının ise KuCoin ve şirketin sigorta fonu tarafından karşılanacağı vurgulandı.

CEO’nun açıklamalarına göre, olaydan soğuk cüzdanlar etkilenmedi. Bilindiği üzere, soğuk kripto para cüzdanları internete bağlı olmaz ve bu nedenle sıcak kripto para cüzdanlarından daha güvenli kabul edilir.

150 milyon dolar çalınmış olabilir

Borsa müşterilere geri ödeme yapmayı planlarken Lyu, ne kadar kripto para çalındığını açıklamadı fakat borsanın bilgisayar korsanının cüzdan adresini ve çalınan paraların bir listesini yayınlayacağını belirtti. Blockchain gezgini Etherscan’den elde edilen verilere göre, KuCoin’e ait iki Ethereum cüzdanından bilinmeyen bir adrese 11,000 ETH’lik bir transfer yapıldı. Aynı adres ayrıca 146 milyon dolardan fazla değere sahip 150’nin üzerinde Ethereum tabanlı token aldı.

Günlük ortalama işlem hacmi 100 milyon dolar olan KuCoin’de 200’ün üzerinde kripto para listeleniyor. Gelişmelerin ardından KuCoin’in kripto parası KuCoin Shares (KCS) ise yüzde 17’nin üzerinde değer kaybetti.

Bitfinex ve Tether 33 milyon doları dondurdu

Bitfinex ve Tether’ın teknoloji direktörü olan Paolo Ardoino, KuCoin’den çalınan 13 milyon dolarlık USDT’nin Bitfinex, 20 milyon dolarlık USDT’nin ise Tether tarafından dondurulduğunu açıkladı. Toplamda 33 milyon dolar değerinde USDT böylece ele geçirilmiş oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Abdulkadir GÜNER Cevapla

    Benim yaklaşık 1.000 TL’ye el koyan Kucoin birsasına bu az bile. YAŞASIN HANKERLER. Böyle borsayi batıracaksın. ?