SPK’dan açıklama: Kripto borsalarına 2 Ağustos’a kadar süre verildi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürüten ve buna devam etme niyetinde olan kuruluşların 2 Ağustos 2024 tarihine kadar gerekli evraklarla birlikte kuruma yazılı beyanda bulunmalarını istedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), resmi internet sitesinden kripto para borsalarını da kapsayan kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, halihazırda faaliyet yürüten kripto varlık hizmet sağlayıcıların 2 Ağustos 2024 tarihine kadar kuruma başvurmaları istendi. Konuya ilişkin bölümde şöyle denildi:

“02.07.2024 tarihi itibarıyla kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyetini yürüten ve yürütmeye devam etme iradesi olanların 02.08.2024 tarihine kadar, Ek/1 ve Ek/2’de yer alan bilgi, belge ve açıklamalarla birlikte Geçici 11 inci maddenin birinci fıkrasına uygun beyanlarını Kurulumuza yazılı olarak sunmaları zorunludur.”

Ayrıca halihazırda kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürüten fakat bu faaliyetine devam etmeyecek olanların ise 2 Ekim 2024 tarihine kadar tasfiye kararı almalarının gerektiği vurgulandı.

Öte yandan, yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcıların Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini en geç 2 Ekim 2024 tarihine kadar sonlandırmak zorunda olduğunun da altı çizildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl