DIMCoin öldü: Binlerce kişinin yatırım yaptığı kripto parada büyük fiyasko

2017'deki ICO çılgınlığı esnasında en çok ön plana çıkarılan ICO'lardan biri olan ve binlerce kişinin para yatırdığı DIMCoin'den kötü haber var.

dolar

Bilindiği üzere DIMCoin için, “Her tür dijital varlığın alınıp satılabileceği ve değiştirilebileceği merkeziyetsiz bir sistem” yorumu yapılıyordu. Bu açıklama şu an hepimize olağan gelebilir ancak 3 yıl önce insanlar bu kelimeleri duyduğunda ciddi şekilde etkileniyorlardı.

Veri Değişim Modülü (Data Interchange Module) adının kısaltması olan DIM, dünyaya şu şekilde duyurulmuştu:

“Veri Değişim Modülü (DIM) sadece bir değişim aracı değil aynı zamanda borsa ticareti, işletmeler ve ticari platformlar gibi hizmetler sunan bir coin ekosistemidir ve finansal ekosisteme açılan bir kapıdır.”

Aslında bu önemi geç anlaşılan kelimeler o günlerde insanlar tarafından tam da idrak edilememişti ancak satış başladığında binlerce kişiden milyonlarca dolar elde edildi.

DIMCoin satışı

Satış esnasında DIMCoins ve DIM Tokens olmak üzere iki dijital varlık sunulmuştu.

İki varlık değiştirileceği zaman 100’e 1 oranda olmaları gerekiyordu. 100 DIMCoin 1 DIM token’a eşitti. DIM Token ise 1 dolarlık fiyattan adeta su gibi satıldı.

Satışta inanılmaz bir başarı elde edildi ve 14 milyon dolarlık fon toplandı.

Web siteleri kayboldu

Crypto.bi‘nin araştırmasına göre, DIMCoin’i destekleyen tüm borsalar onu listeden çıkardı, yani alım satımını sonlandırdı. Bir süre sonra coin hakkında bilgi veren birçok internet sitesi ve diğer resmi kanallar da birbiri ardında internet ortamından yok oldular.

İçerikler 2017’den kalma…

Haberin yazıldığı esnada DIMCoin.io web sitesi yayında gözüküyor ancak içerikler 2017 yılından kalma ve siteyle şu an kimin ilgilendiği konusunda hiçbir bilgi yok.

Sosyal medyada da yok oldu!

Temmuz 2020 itibariyle hiçbir mecrada doğrulanmış ya da resmi DIMCoin sosyal medya hesaplarından bir iz kalmamış durumda. Resmi Telegram kanalındaki son paylaşım da 25 Mayıs 2020 tarihinden kalma.

ICO fonları geri alınabilir mi?

DIM ICO’sunun arkasında kim ya da kimlerin olduğunu bulmak için de yeni bir girişim başlatıldı. Burada ana hedef bir grup davası başlatmak ve en azından fonların bir bölümünü kurtarabilmek.

Yatırımcılar bu konuları konuşmak üzere DIM Community Telegram grubunda bir araya geliyor. Burada 2017’deki ICO satışıyla ilgili bazı bilgiler, kimlikler, kişisel belgeler ve diğer önemli detaylar paylaşılıyor.

Bu paylaşımlar sayesinde önemli derecede yol katedildiği ancak suçsuz olan kişilerin de ifşa edilmemesine de özen gösterildiği belirtiliyor.

DIM fiyaskosunun arkasındaki kişiler hakkında bazı ipuçları elde edildiği ancak kesin ya da resmi bir açıklama olmadığı sürece isimlerin açıklanmayacağı bilgisi edinildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl