Kripto para tartışmasına eski CFTC Başkanı da katıldı: Büyük risk var

Regülasyonlarla ilgili peş peşe gelen açıklamalara son olarak eski CFTC Başkanı da eklendi. Eski Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Timothy Massad’a göre, kripto ile ilgili sorunun düzenleme eksikliğinden değil, borsaların halihazırda yürürlükte olan kurallara uymamasından kaynaklandığını bildirdi.

Eski CFTC Başkanı Massad, yatırımcıları korumak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ‘nun mevcut kurallarına işaret etti. Ancak birçok kripto borsası düzenleyici kuruma kayıtlı değil. Ayrıca SEC başkanı Gary Gensler kripto token’ların menkul kıymet olduğunu iddia ediyor.

“Token’lar menkul kıymet değil emtia”

Timothy Massad, birçok borsanın SEC’ye kayıt yaptırmadığını ve token’ların menkul kıymet değil emtia olduğunu iddia etti. Massad, bunun da emtia spot piyasası üzerinde federal bir gözetim olmadığı için bu durumun onları düzenleyici bir boşluğa soktuğunu söyledi.

Müşterileri koruyan kurallara uyma konusundaki bu isteksizliğin kripto alanındaki en büyük riskler arasında olduğunu söyleyen eski CFTC Başkanı, menkul kıymetler için kurallara uyma konusundaki isteksizliğin kripto para işlemleri adına büyük bir risk olduğunu da sözlerine ekledi.

Düzenleyicilere borsalar için sınırlama çağrısı

Massad, düzenleyicileri kripto alanındaki emtia ve menkul kıymetler için “ortak standartlar” uygulamaya da çağırdı. Buna borsaların ne kadar kaldıraç kullanabileceğinin sınırlandırılması ve kendisiyle rekabet eden işlere ne kadar dahil olabileceğine sınırlar konması da dahil.

66 yaşındaki eski başkan ayrıca, “Müşteri varlıklarını koruma konusunda çok daha sert standartlara sahip olmalıyız” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl