Büyük piyasa yapıcı şirket Cantor Fitzgerald: Kriptoya kurumsal ilgi olgunlaşıyor

Finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren bir küresel yatırım bankası ve piyasa yapıcı Cantor Fitzgerald'ın yöneticisi Elliot Han, kurumsal yatırımcıların kripto paraya olan ilgilerinin olgunlaşma aşamasında olduğunu söyledi.

Özellikle tahvil ve hisse senedi piyasalarında aktif bir piyasa yapıcısı olarak bilinen Cantor Fitzgerald’ın yöneticisinden Terra Luna çöküşü, FTX borsasının batışı derken risk iştahını kaybeden kurumsal yatırımcılar hakkında önemli bir yorum geldi.

Şirketin dijital varlıklar, blok zinciri ve kripto para alanlarındaki yatırım bankacılığı faaliyetlerine öncülük eden Elliot Han’a göre, kripto para alanında ısrarcı olan bireyler şu anda çeşitli uygulamalarını araştırıyor.

“Çok sayıda kuruluş inceleme yapıyor”

Han, San Francisco’da ABD’deki büyük finans kurumlarına yönelik bir konferans olan Digital Assets Week’te CNBC‘ye verdiği röportajda, “Şu anda bu alanda çok fazla heyecan var. Çok sayıda kuruluş konuyu çeşitli perspektiflerden ve açılardan inceliyor. Mevcut hedefimiz, hemen göze çarpmayan ek uygulamalar hakkında bilgi ve kavrayış edinmektir.” dedi.

2021’deki yükseliş döneminden söz eden Han’a göre, o dönemde yüksek düzeyde bir heyecan ve aktivite vardı. Kripto ve blok zinciri fenomenleri önemli miktarda heyecan ve coşku yarattı. Han konuyla ilgili, “Dürüst olmak gerekirse, bireyler konuya pratik bir bakış açısıyla yaklaşmadılar, bunun yerine yalnızca elde edilebilecek finansal kazançlara odaklandılar.” dedi.

Düzenlemeler ve kurumsal yatırımcılar oyunu değiştiriyor

Altın gibi somut varlıkların blok zinciri üzerinde tokenize edilebilmesi, bu sektörde öne çıkan ve gelişmekte olan bir konu. Çok sayıda katılımcı, bu önlemin kurumların müşterilerine yatırımlarıyla ilgili daha fazla bilgi ve veri sunmalarını sağlayacağını savundu. Şimdi ise “çok daha fazla olgunluk görüyoruz” diyen Han, bunu yavaş yavaş yerine oturmaya başlayan düzenlemelere ve alana giren daha fazla kurumsal oyuncuya bağladı.

Yönetici, iyimserliğini şu şekilde ifade etti;

“Kurumların gelişiyle ilgili söylemler yaygındı, ancak aradan birkaç yıl geçtikten sonra bile varlıkları önemli sayıda gerçekleşmedi. Sel kapıları açıldı mı? Hayır, ben böyle bir inanca sahip değilim. Ancak, söz konusu alana giren kuruluşların sayısında önemli bir artış olduğu gözlemlenebilir. Gözlemlenen deney miktarında kesinlikle bir artış var.”

Kripto parayla ilgili olarak da açıklama yapan Han “yatırım yönü hala orada” dedi ancak temel ilkenin tokenizasyon olacağını söyledi.

Yönetici son olarak, hâlâ yüksek düzeyde dalgalanma, belirsizlik ve alınması gereken düzenleyici önlemler olduğu konusunda uyarıda bulundu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl