Çinli yatırımcılar, hükümetin ağır darbelerine rağmen kripto paralara yatırım yapmayı sürdürüyor

Çinli vatandaşlar, hükümetin ağır darbesine karşın Bitcoin ve kripto para piyasasına hala yatırım yapıyor. 2017 yılının Eylül ayında Çin’de faaliyet yürüten kripto para borsaları BTCC China, Huobi ve OKCoin’in hükümet tarafından kapatılmaları emredildi. Bunun yanı sıra bu üç borsanın yöneticilerine de yurt dışına çıkma yasağı koyuldu. Aradan geçen üç ayın ardından Çin’in üç büyük kripto para borsası, Hong Kong’a taşındı. BTCC China, Huobi ve OKCoin, sırasıyla BTCC, Huobi Pro ve OKEx adlarıyla yeniden markalaştırıldı. Bu üç ticaret platformu, Hong Kong’a...

Çinli vatandaşlar, hükümetin ağır darbesine karşın Bitcoin ve kripto para piyasasına hala yatırım yapıyor.

2017 yılının Eylül ayında Çin’de faaliyet yürüten kripto para borsaları BTCC China, Huobi ve OKCoin’in hükümet tarafından kapatılmaları emredildi. Bunun yanı sıra bu üç borsanın yöneticilerine de yurt dışına çıkma yasağı koyuldu.

Aradan geçen üç ayın ardından Çin’in üç büyük kripto para borsası, Hong Kong’a taşındı. BTCC China, Huobi ve OKCoin, sırasıyla BTCC, Huobi Pro ve OKEx adlarıyla yeniden markalaştırıldı. Bu üç ticaret platformu, Hong Kong’a taşındıktan kısa bir süre sonra Çinli yatırımcıların günlük ticaret hacmini katlanarak artırmaya başladı. Her nasılsa Çinli yatırımcılar, Hong Kong merkezli borsaları kullanarak Çin’deki kısıtlamaları atlatmayı başarıyorlardı. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Hong Kong’da yatırımcılar kolaylıkla iş kurabilirler. 1000$’dan daha az bir masrafla Hong Kong’da yasal olarak işletme oluşturulabilir, Hong Kong merkezli finansal kuruluşlarda ticari banka hesapları açılabilir. 2017 yılının Aralık ayından itibaren birçok Çinli yatırımcı, fonlarını Çin’deki banka hesaplarından Hong Kong’daki banka hesaplarına aktardı ve Çin’deki kripto para ticareti kısıtlamalarını atlayarak daha aktif ticaret yapmaya başladı.

Çin’in aksine Hong Kong talebi karşılama konusunda yetersiz kalıyor. Çin, Bitmain gibi büyük madencilik tesislerine ev sahipliği yaparken Hong Kong’da çok fazla Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üretilmiyor. Bu nedenle Hong Kong’daki kripto para birimlerinin fiyatları, Güney Kore’den bile daha yüksek. 18 Ocak 2017 tarihinde Bitcoin’in küresel ortalama fiyatı 11.500$ iken Huobi Pro’da 13.000$’dı.

Hong Kong’da bir ekonomi gazetecisi olan Krystal Hu, Çin dışındaki yatırımcıların Hong Kong piyasasının sunduğu arbitraj fırsatından da yararlanmaya başladığını belirtti. Örneğin, 18 Ocak’ta Bitcoin‘in Coinbase’deki fiyatı 11.800$’dı. Coinbase’den Bitcoin alıp Hong Kong’daki herhangi bir pazarda satmak isteyen biri 1200$ kar elde etmiş oluyordu.

Çin hükümeti endişeli

Hong Kong’daki borsalar, Alipay ve Tencent’in WeChat Pay’i gibi Çin’de yaygın olarak kullanılan fintech uygulamalarını da entegre etti.

İki fintech ödeme ağının entegrasyonu, Çinli yatırımcılar için Hong Kong merkezli kripto para OTC borsalarının erişilebilirliğini artırdı ve kripto para piyasalarına yatırım yapma sürecini kolaylaştırdı.

Çinli yatırımcıların dijital para satın almalarını önlemek için Çin hükümeti ve Çin merkez bankası, bankalardan Hong Kong merkezli piyasalardan kaynaklanan şüpheli işlemleri açığa çıkarmalarını istedi. Ancak Alipay ve WeChat Pay gibi uygulamalar sayesinde hükümetin bu hamlesi bile Çinli yatırımcıların Hong Kong’daki kripto para borsalarına girmelerini engelleyemez.

CoinTelegraph

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl