Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin’in dijital parasında sona yaklaşılıyor

Çin'in dijital parasının temel işlevlerini tamamladığı ve geriye sadece piyasaya sürmek için hazırlanacak yasaların beklendiği bildiriliyor.

çin parası, çin yuanı

Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın (PBoC), ülkenin dijital parasını çıkarmaya bir adım daha yaklaştığı belirtiliyor.

Global Times‘ın salı günü endüstri içinden kişilere dayandırdığı haberine göre; Çin Halk Bankası özel şirketlerle birlikte hazırladığı dijital parasının temel işlevlerinin gelişimini tamamladı.

Merkez bankasının dijital yuanı piyasaya sürmek için hazırlanacak yasaları beklediği bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir endüstri uzmanı, Alipay’in son patentlerinin dolaşım, ödeme ve ihraç da dahil olmak üzere dijital para biriminin temel işlevi etrafında alındığını söyledi.

Çin teknoloji devi Alibaba’nın mali kolu olan Alipay’in bu yılın başlarında Çin’in dijital para birimi ile ilgili beş patenti yayınladığı söyleniyor. İsimsiz bu kişi konuyla ilgili olarak, “Patentlerden görüyoruz ki, teknolojik gelişimin ilk adımı temel olarak tamamlandı.” dedi.

Çin’in dijital yuanı 2014’ten beri proje kapsamında hazırlanıyor ancak lansman tarihi henüz bilinmiyor.

Sektör uzmanları ise Çin’in koronavirüs krizi ve ekonomik yavaşlamanın ortasında bir an önce dijital parasını çıkarması gerektiğini belirtiyor.

Tsinghua Üniversitesi Yangtze Delta Bölgesi Enstitüsü, Blockchain İleri Araştırma Enstitüsü yardımcı direktörü Cao Yan konuyla ilgili olarak, “Çin’in faiz oranını son seçenek olarak negatif bölgeye indirmeyi, bu politikayı da ticari kredilere ve borç vermeye yönlendirmeyi düşünmesi durumunda, M0 yerine dolaşımdaki dijital para birimi bunu başaracaktır.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl