Kripto para borsası Coinbase’deki hata binlerce dolar kazandırdı

ABD merkezli önde gelen kripto para borsası Coinbase’in ondalık hatası sebebiyle Gürcistan'daki kullanıcılar binlerce dolar kar elde etti. Coinbase fonlarını geri alabilmek için harekete geçti.

Kripto para borsası Coinbase’deki hata yüzünden Gürcistan’ın ulusal para birimi olan Gürcistan larisi (GEL) 2,90 dolar yerine 290 dolar olarak fiyatlandırıldı. Bu da Gürcistan Larisi (GEL) kullanan ve döviz kurundaki bu ondalık nokta hatasından yararlanan 900’den fazla trader’ın GEL karşılığında çeşitli kripto paralar satmasına ve bazı durumlarda izin verilmesi gerekenden binlerce dolar daha fazla net kazanç elde etmesine olanak sağladı.

Hata, 31 Ağustos’ta keşfedildi ve üçüncü taraf bir sağlayıcıda yaşanan bir aksaklık sorumlu tutuldu. GEL kullanan hesaplarının elindeki miktar Coinbase’de değerinin 100 katı olarak görünüyordu. Yani, Coinbase’de 100 dolar değerinde lari tutan kullanıcılar bunu 10 bin dolar şeklinde banka hesaplarına çekebildi.

Konu hakkında Blockworks‘e konuşan yatırımcılar, 150 dolar civarında olması gereken bazı işlemlerin Coinbase’de 15 bin dolara gerçekleştirildiğini ve gelirlerin kişisel banka hesaplarına çekildiğini bildirdi.

Ülkedeki yıllık maaşın 3 katından fazla kâr elde edildi

Gürcistan’daki ortalama maaşın yılda yaklaşık 4 bin 200 dolar olduğu düşünülürse, bazı Coinbase kullanıcılarının ulusal ortalamanın üç katından fazla kâr elde ettiği görülüyor. Blockworks’ün konuştuğu Gürcistanlı bir trading topluluğunun tahminleri, Coinbase için kayıpların 14 milyon ila 140 milyon dolar arasında olduğu yönünde. Ancak Coinbase bu iddiayı reddediyor.

Yatırımcıların hesapları donduruldu

Gürcistanlı yatırımcılar, Coinbase’den ilgili fonları çektikten kısa bir süre sonra finans kuruluşlarından banka hesaplarının ve ilgili Visa banka kartlarının dondurulduğuna dair bildirim aldıklarını bildirdi.

Bir bankanın müşterilerine gönderdiği kısa mesajda “Merhaba, Coinbase ile yaptığınız işlemleri şüpheli olarak işaretledik. Tüm hesaplarınızı ve kartlarınızı kilitliyoruz. Coinbase’in fonların geri alınmasını talep edebileceğini lütfen unutmayın. Üzgünüz.” dendiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl