Coinbase’in eski yöneticisi “insider trading” suçlamasıyla tutuklandı

Listelenecek kripto paraların bilgisini önceden alarak işlem yaptığı belirlenen Coinbase'in eski yöneticisi Ishan Wahi tutuklandı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in eski yöneticisinin “insider trading” (içeriden bilgi alarak işlem yapma) suçlamasıyla bu sabah ABD’de tutuklandığı bildirildi.

Kripto para listeleme ekibinde yer alıyordu

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tutuklanan ismin Coinbase’in kripto paraların listelenmesinden sorumlu ekipte yer alan ürün yöneticisi Ishan Wahi olduğu ifade edildi. Wahi’nin Coinbase’in hangi kripto paraları listelemeyi planladığı ve bunlarla ilgili duyuruların ne zaman yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi bir çalışan olduğu kaydedildi. Wahi’nin Ağustos 2021 ila Mayıs 2022 arasında Coinbase’in kripto para listeleme sürecinde doğrudan yer alan az sayıda çalışana ayrılmış özel bir mesajlaşma kanalında da yer aldığı vurgulandı.

Wahi’nin bu sayede aldığı bilgileri, kötüye kullandığı, kardeşi Nihkil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’nin borsanın yapacağı duyurudan önceden haberdar olarak işlemler açtığı belirtildi.

En az 25 kripto parada işlem yaptılar

Bakanlığın açıklamasına göre Nikhil Wahi ve Ramani’nin en az 25 farklı kripto paraya ilişkin en az 14 ayrı duyurudan kısa bir süre önce işlem yaptığı belirlendi. İşlemlerin sonucunda en az yaklaşık 1.5 milyon dolarlık kazanç sağlandığı tespit edildi. Öte yandan Nikhil Wahi ve Ramani’nin yaptıkları işlemleri gizlemek için başkaları adına kayıtlı olan borsa hesaplarını kullandığı bulgusuna da ulaşıldı.

Hindistan’a kaçacakken yakalandı

Coinbase, şüpheler üzerine Wahi ile yüz yüze görüşme talebinde bulundu. Wahi, bu talebin kendisine iletilmesinin ardından Hindistan’a tek yönlü uçak bileti satın aldı. Uçağa binmeden önce de Coinbase çalışanlarına henüz ABD’de iken çoktan yola çıktığını söyledi. Wahi, uçağa binmeden hemen önce kolluk kuvvetleri tarafından yakalandı.

Üç isim de 20 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlamlarla karşı karşıya.

Son olarak bakanlık, Coinbase’e soruşturmadaki iş birliğinden dolayı teşekkür etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl