Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Venezuela’dan kripto para borsası Coinbase’e yasak

Venezuela hükümeti, ülkede politik gerilimler yeniden artmaya devam ederken ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase'e erişimi engelledi.

Kendilerini “Dijital Haklar Savunucusu” olarak lanse eden bir grup avukat, Venezuela hükumetinin iki para değişim platformuna erişimi engellediğini belirttiler.

Venezuela Inteligente’ye göre Nicolas Maduro hükumeti, ülkedeki ABD kripto para borsası Coinbase ve yine ABD merkezli havale platformu MercaDolar’a olan erişimi engelledi.

Salı akşamı geç saatlerde ortaya çıkan bu hareketin net bir sonucu veya hedefi olmadığı, ancak internet servis sağlayıcılarının erişimi engelleme hamlesinin bir parçası olduğu belirtildi. Venezuela Inteligente yöneticisi Andres E. Azpurua konuyla ilgili olarak “Geçmişte de bu tür yasaklar gelmişti. Hatta yerel para birimini yabancılarla değiştiren platformlar burada hedef seçilirdi ancak kısa zaman önce yasakların hepsi kaldırılmıştı” dedi.

Azpurua ayrıca Coinbase’in yasaklanmasının kendisini özellikle rahatsız ettiğini çünkü Venezuela vatandaşlarının birçok borsaya şu anda erişiminin olduğunu söyledi. 28 Ağustos’ta Venezuela, Tunnelbear ve Psiphon adlı iki büyük özel ağa erişimi engellemişti. Bu iki ağ da DNS engellerini aşabiliyordu.

Ülkede son dönemde politik gerilimler de yeniden artmaya başladı. Daha önce Maduro’yu darbeyle indirmeye çalışan ve kendisini şu anda geçici başkan ilân eden Juan Guaido, Maduro’ya karşı birlik çağrısı yapmıştı. Guaido’ya destek veren muhalefet partileri, Aralık ayındaki kongre seçimleri öncesinde Maduro üzerinde daha fazla uluslararası baskı talep ediyor.

Azpurua, son gelen yasakların bu gelişmelerin sadece küçük bir parçası olma ihtimalinin olduğunu belirtti.

Venezuela’da neler yaşanıyor, Venezuelalılar ağır bir ekonomik kriz içinde olan ülkede Bitcoin’den nasıl yararlanıyor? Venezuela’da Bitcoin’i merak edenler, BtcTurk’ün katkılarıyla Uzmancoin tarafından hazırlanan Bitcoin 2140 adlı podcast yayınına mutlaka bakmalı:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl