CoinMarketCap’e kripto para borsaları için “Güven” endeksi geldi

Kripto para fiyat ve veri takip platforu CoinMarketCap'e "Güven" endeksi getirildi. Endeks, CoinMarketCap'in borsalar tarafından iletilen hacimlere ne kadar güvendiğini gösteriyor.

coinmarketcap

Borsalardan gelen işlem hacimlerinde ortaya çıkan şişirmelerin ardından 22 bin işlem çiftinde toplam 5 bin 500 kripto para biriminde geçerli yeni güven endeksi kullanıma sunuldu.

Hali hazırda bir önceki güncelleme ile gelen tek bir parametre üzerinden gerçekleşen borsa sıralamaları üç parametre üzerinden gerçekleşmeye başladı: Hacim, Likidite ve Web Trafik Faktörü.

Hacim sekmesinde değişiklik

Rapor Edilen Hacim (Reported Volume) ve Düzenlenen Hacim (Adjusted Volume) ikilileri kafa karışıklığına yol açtığı için kaldırıldı. Şu anda kullanıcılara hacim başlığı altında sadece Rapor Edilen Hacim gösterilecek.

Likidite Skoru

Likidite değişikliği yakın zaman önce yayınlanmıştı ve yeni bir güncelleme ile daha da etkili hale getirildi. Likidite skoru hesaplanırken artık bireysel yatırımcıların ortalama bir emir iletimindeki hacmi göz önüne alınacak. Bu hacim yaklaşık olarak 100 dolar ile 200 bin dolar arasındaki emirleri kapsıyor. Bir sonraki unsur ise işlem çiftinde emir defterinin derinliğinden oluşuyor. Son etken ise enstrümanın fiyatının makas genişliğinden oluşuyor. Son etken örnek verilirse şu şekilde çalışıyor: Bir kullanıcının anlık fiyat üzerinden işlem yapmaya çalıştığı hallerde endeks fiyatına en yakın hangi fiyattan işlem gerçekleştirebildiği inceleniyor. Fark ne kadar az ise puan o kadar yüksek olarak tanımlanıyor.

Web Trafik Faktörü

Yine yakın zamanda yayınlanan bu endeksin özelliklerini iletip hemen güven endeksine geçelim.

Web Trafiği Faktörünü oluşturan etkenler şu şekilde:

  • Sayfa Ziyaretleri (%20)
  • Tekil ziyaretçi sayısı (%15)
  • Bounce Oranı(%10)
  • Site üzerinde geçirilen vakit (%5)
  • Benzer siteler sıralaması (%25)
  • Anahtar kelime aramaları (%25)

Bu etkenlerden ortaya çıkan puanlar incelendiğinde 0 ile 1000 arasında bir puan ortaya çıkıyor. Burada gözden kaçmaması gereken unsur birinci olan site her zaman 1000 puana sahip oluyor.

En yeni endeks: Güven Endeksi

Güven endeksi borsalar tarafından iletilen işlem çiftlerine ait hacimlerin incelenmesi ve CoinMarketCap tarafından bu hacimlere ne kadar güvenildiğinin bir göstergesi. CoinMarketCap tarafından elde edilen tüm veriler makine öğrenmesi ile incelendiğinde (likidite, emir defteri derinliği, web trafik faktörü) ortaya çıkan puan güven endeksi olarak tanımlanıyor.

Güven endeksinde üç başlık bulunmakta:

  1. Yüksek Güven Endeksi %75 ve üzeri
  2. Orta Güven Endeksi %50-%75
  3. Düşük Güven Endeksi %50 ve altı

Güven endeksini görmek için CoinMarketCap üzerinde yer alan kripto paraların isimlerine tıklamak yeterli. Örnek olarak:

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl