Milyar dolarlık fon, kripto çöküşünden yüzde 5 kayıpla kurtuldu

Varlık yönetimi şirketi Brevan Howard Asset Management’ın yeni dijital para fonu, bu yılki kripto kaosu sırasında nakit tuttuğu için yalnızca tek haneli bir kayıpla paçayı kurtardı.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kişilere dayandırdığı haberine göre, BH Dijital Çoklu Strateji Fonu bu yıl yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti. Bu kaynaklardan biri, fonun bu yılın başlarında topladığı 1 milyar doların tamamını harcamadığını söyledi. Söz konusu kaynaklar, ayrıntılar özel olduğu için isimlerinin verilmemesini istedi. Nakit tutmanın piyasaya yönelik bir çağrı mı olduğu yoksa kripto piyasaları çökmeden önce paranın kullanılmamış mı olduğu henüz net değil.

Kripto para hedge fonları, Bitcoin’in düşüşü ve FTX’in iflasının sektörde şok dalgaları yaratmasıyla ortalama yüzde 43 düştü.

Brevan Howard’ın fonu, varlıklarını kripto para fiyatlarının yanı sıra göreceli değer ve risk sermayesi fırsatlarının yönü üzerine yatırım yapan dahili ve harici portföy yöneticilerine devrediyor.

Sektörün büyük oyuncuları zarar etti

Şirket, dijital varlıklara fazlasıyla yönelen diğer büyük hedge fonları arasında yer alıyor. Bu da onları fiyat dalgalanmaları ve FTX’in geçen ayki iflasının etkileri konusunda risk altına sokuyor. Tiger Global Management, Third Point ve FTX’e melek yatırımcı olarak para yatıran Brevan Howard’ın kurucusu Alan Howard gibi finans dünyasının en büyük isimlerinden bazıları bu süreç yüzünden oldukça zarar etti.

Çalışanların yeri değiştirildi

Bu yılın başlarında BH Digital biriminde 50’den fazla kişi çalışıyordu. Yetkililer, son dönemde yaşanan çalkantıların ardından firmanın bazı çalışanlarını diğer bölümlere taşıdığını söylüyor.

Brevan Howard, CEO Aron Landy yönetiminde ortalama geçen birkaç yılın ardından işlerinde bir toparlanma gördü. Varlıklar 30 milyar dolara ya da 2018’in sonlarında görülen en düşük seviyelerin yaklaşık beş katına yükseldi. Böylelikle firma 700’den fazla çalışana ulaştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl