Kripto cüzdanı Atomic Wallet hack’lendi: Bir kişi 8 milyon $ kaybetti

Yaklaşık 5 milyon kullanıcısı olan ve dün hack'lenen kripto para cüzdan uygulaması Atomic Wallet'ta kaybın bilançosu ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre 35 milyon dolarlık kripto para çalındı. Sadece bir kullanıcının kaybı ise 8 milyon oldu.

Dünya çapında yaklaşık 5 milyon kullanıcısı olan kripto para cüzdan uygulaması Atomic Wallet, dün sabah saatlerinde hack’lendi.

Konuyla ilgili Atomic Wallet’tan yapılan ilk açıklamada, “Cüzdanların ele geçirildiğine dair bilgiler geliyor. Araştırmak ve durumu analiz etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Daha fazla bilgiye sahip olduğumuzda sizlerle paylaşacağız.” denildi. Saatler sonra gelen ikinci ve son açıklamada ise “Araştırmalar, önde gelen güvenlik şirketleriyle müşterek şekilde yürütülüyor. Ekip olası saldırı vektörleri üzerinde çalışıyor. Henüz doğrulanmış bir şey yok. Destek ekibi, mağdurların adreslerini topluyor. Çalınan fonların izini sürmek ve bloke etmek için büyük borsalara ve blok zinciri analiz şirketlerine ulaşmış durumdayız.” ifadeleri kullanıldı.

Atomic Wallet’tan şimdiye kadar gelen resmi açıklamalarda, hack’ten kaç kişinin etkilendiği ve ne kadar kripto para çalındığı belirtilmedi ancak bağımsız araştırmacılara göre bilanço 35 milyon doların üzerinde.

Anonim blok zinciri araştırmacısı ZachXBT, toplamda çalınan miktarın 35 milyon doları geçtiğini, rakamın 50 milyon doları da bulabileceğini bildirdi. ZachXBT’ye göre sadece 5 kullanıcının kaybı toplamda 17 milyon dolar olurken en çok kayıp yaşayan kullanıcı ise 7 milyon 950 bin dolarlık USDT’sini kaybetti. Çalınan kripto paraların büyük bölümünü ETH, ERC-20 token’ları, BTC, TRX, XRP ve ADA oluşturdu.

Olayın ardından Atomic Wallet Coin (AWC), çift haneli düşüş yaşadı. AWC’nin son 24 saatteki değer kaybı yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl