Neredeyse her kripto para zirveden en az yüzde 90 düştü

OnChainFX'den alınan veriler, neredeyse her kripto paranın zirve seviyelerinden yüzde 90 oranında düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor.

OnChainFX’in verilerine göre hemen hemen her büyük kripto para tüm zamanların en yüksek seviysinden en az yüzde 90 oranında değer kaybetti.

Geçtiğimiz aydan beri en büyük ikinci kripto para olarak kendini gösteren Ripple, bir yıllık getirisi pozitif kalan birkaç büyük kripto paradan biri. Bununla birlikte Ocak ayına bakıldığına bu geçerli değil. Ripple, Ocak ayında 3.84 dolara çıkmıştı ve gelinen noktada değerinin yüzde 91’ini sildi.

Ethereum‘un fiyatı da Ocak’ta 1,431 dolara ulaşmıştı. Kripto para buradan yüzde 92 düştü ve şu sıralarda 107 dolardan alınıp satılıyor.

 

Kripto para piyasasının bu sıkıntılı döneminden en çok zarar gören kripto paralar her biri yaklaşiık yüzde 97 oranında düşen Bitcoin Cash ve Cardano oldu. Bitcoin Cash, zirveye ulaştığı noktada 4,329 dolardan Cardano ise 1.33 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin çatalı olan Bitcoin Cash, iki rakip kripto paranın oluştuğu sert çatallanmanın ardından toparlanmaya çalışıyor. Cardano ise yıl boyunca önemli geliştirmeler gördü fakat bu kripto para kışına karşı bağışıklık kazanmasına yetmedi.

NEO ve NEM ise zirve noktalarından yüzde 96 oranında düştü. TRON, IOTA ve DASH de 2017’nin sonu ve 2018’in başlarındaki en yüksek seviyelerinin yüzde 95 altında işlem görüyor. En az yüzde 90 oranında gerileyen en büyük ilk 15 kripto para arasında EOS ve Litecoin de var.

ABD Doları’na endeksli değeri sabit kripto paralar dışarıda tutulursa en büyük 15 kripto para arasında sadece dördü yüzde 90’dan daha az düştü. Bu kripto paralar Bitcoin, Stellar, Moneron ve Binance Coin.

Lider kripto para Bitcoin, 20,000 dolarlık zirvesinden beri yüzde 81 geriledi. XRP’yi küçük bir marjla geride bırakan Stellar, zirvenin yüzde 85 altında alınıp satılıyor. Gizlilik odaklı kripto para Monero, diğerlerine nazaran daha yerleşik bir kullanım durumuna sahip olmasına karşın yüzde 89 değer kaybetti.

En performanslısı yüzde 73 düştü

En büyük 15 kripto para arasında en iyi performans göstereni BNB. Diğerlerinden farklı olarak BNB’de üç aylık geri alım programı çerçevesinde Binance’in bir satın alım desteği mevcut. Bu program çerçevesinde kripto para borsası, kârının yüzde 20’sini 100 milyon BNB’ye ulaşana kadar BNB token’larını her üç ayda bir geri almak ve yok etmek için kullanıyor. BNB, zirve noktasından yüzde 73 düştü.

Haber: CCN

→ AIOIN BITCOIN VE ETHER’LERİNİN YARISINI SATTI: SATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun