Kripto para düşüşleri, NFT fiyatlarını da vurdu

Özellikle geçtiğimiz sene yaşanan NFT çılgınlığında milyon dolarların verildiği NFT'ler de kripto paralardaki düşüşlerden sert şekilde etkilendiler. İçinde Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun da olduğu popüler NFT'lerin değerlerinde de büyük düşüş yaşandı.

Bir dönem çılgınlık seviyesinde alımların yapıldığı NFT endüstrisi de, dünyadaki gelişmelerden olumsuz etkilendi. Birçok NFT’nin değeri özellikle Ethereum‘daki düşüşle daha da geriye gitti. NFT’lerin değerini takip eden NFT Endeksi, son 24 saatte %23’lük düşüş yaşadı.

Madonna’nın NFT’si 88 bin dolarda

NFT endüstrisinin en değerli eserlerinden olan Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun da ortalama fiyatında %25’lik düşüş meydana geldi. Mart ayı sonunda 4988 numaralı Bored Ape NFT’sini 180 ETH (yaklaşık 564 bin dolar) ödeyerek satın alan Madonna’nın bu eserine ise son verilen teklif 75 ETH yani yaklaşık 88 bin dolar oldu.

“Floor price” son ayın dibinde

Öte yandan Bored Ape Yacht Club’ın “floor price” yani taban fiyatı da dün itibariyle son 10 ayı en düşük seviyesine indi ve 87 bin doları (yaklaşık 72 ETH) da gördü. Bu rakam en yüksek seviyeden %60’lık bir düşüşe işaret ediyor. Ancak düşüşlere rağmen BAYC, hala en değerli NFT koleksiyonu özelliğini de koruyor. Koleksiyonun toplam piyasa değeri yaklaşık 1.7 milyar dolar civarında…

Alımlar arttı: %116

Ancak piyasadaki düşüşlerin NFT yatırımcılarını daha da kamçıladığı görülüyor. Düşüşlere rağmen son 24 saatte alım fırsatı gören yatırımcılar 26 Bored Ape NFT’si aldı. Bu rakam Pazar gününe göre satışlarda %116’lık bir artış demek. BAYC’nin günlük işlem hacminde de %50’lik artış görüldü.

Bored Ape Yacht Club’ın 2021’in üçüncü çeyreğinde, tahtından indirdiği Crypto Punks NFT koleksiyonu da, dünkü düşüşlerden sonra iyice değer kaybetti. Şu anda en büyük ikinci NFT koleksiyonu konumundaki Crypto Punks’ın taban fiyatı yaklaşık 48 ETH (58 bin dolar) civarında… Bu rakam Şubat ayında 66.9 ETH’ydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl