Kripto paraların kaderi, önümüzdeki iki yılda yazılacak

Önde gelen analistlerin tahminlerine göre önümüzdeki iki yıl içinde yaşanacak gelişmeler, kripto paraların dünya piyasasındaki yerini belirleyecek.

Malta, kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili olarak bir dizi kanunu kabul etti ve böylelikle ülkede bir ICO bulundurmanın yasal dayanağını sunan ilk devlet oldu.

Daha önce Litvanya, ICO’yu yasal olarak bulundurmaya yönelik bir platform oluşturma amaçlı planlarını açıklamıştı. Ancak tüm ülkeler, kripto paralar konusunda böyle bir iyimser tavır göstermiyorlar.

Analistlerin tahminlerine göre önümüzdeki iki yıl, kripto paraların dünya piyasasındaki yerini belirleyecek ancak bu oldukça meşakkatli bir süreç, çünkü düzenleyici kuralların eksikliği sektörün gelişimini engelliyor.

Finansal düzenleyiciler

Kripto paralara yönelik en büyük tehdit finansal düzenleyiciler olarak görülüyor. Geçenlerde Bank of America, çarpık finansal kurumlardan dolayı, nakit akışlarını kontrol etmenin daha zor hale gelmesi nedeniyle, kripto paraların sadece kendisi için değil, bir bütün olarak finansal sistem için de bir tehdit olduğunu belirten bir rapor hazırladı.

Anonimliklerinden dolayı, dijital para birimleri, suçlular için uygun bir ödeme aracı haline geldi. Ancak asıl sorun bu değil, asıl sorun ise Blockchain’in bankacılık işlemlerine daha erişilebilir ve şeffaf bir alternatif haline geldiği gerçeği. Bu, bankaların pazar rekabetine devam edemeyecekleri gerçeğini gün yüzüne çıkardı. Yüksek işlem hızı ve düşük komisyon ücretleri, insanların yavaş yavaş akıllı sözleşmelere geçmeye başlamasına neden oldu.

Finansal sektörün kontrolünü yeniden ele geçirmek için düzenleyiciler kripto paralara sert kısıtlamalar getiriyorlar. Örneğin, Hindistan’da, kripto para borsalarının bankalarla ilişkileri tamamen yasaklandı. Venezuela ise farklı bir yol izleyerek kendi kripto para birimi Petro’yu yarattı. Venezuela devlet başkanı Maduro, kripto para birimlerinin madenciliğini yasakladı ve tüm kripto para işlemleri için denetleme sistemi kurdu.

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Baş Finansal Düzenleyicisi, kripto paraların meşruluğunu tanıdı ancak sürekli olarak ICO mevzuatının sonuçlandırılması gerektiğini vurguluyor. Buna ek olarak, birkaç devletin federal servisi, son zamanlarda kripto para kampanyalarının sadece yüzde 8’inin başarılı olması nedeniyle sahte ICO’larla mücadele etmek için bir operasyon başlattı.

Ve Çin hükümeti ise ICO’yu tamamen yasakladı ama yasağı kaldırmak için düzenleyici bir çerçeve hazırladığı bildiriliyor.

Kripto para borsaları

Kripto paraların yasal düzenlemeleri için kurallar geliştirilirken merkez bankaları, kara para aklama ve kripto para birimlerinin kademeli olarak genişlemesi ile mücadele politikası olmak üzere iki faktörü göz önünde bulunduruyorlar.

İlk faktör, piyasa şeffaflığı mücadelesinin küresel eğilimi ile ilgili. İkinci faktör ise Blockchain ve ICO’nun gelişiminden kaynaklanıyor.

Bu bağlamda, borsa düzenleme kurallarının sıkılaştırılmasını ve kripto paraların anonimliğinin kademeli olarak ortadan kaldırılmasını bekleyebiliriz. Bazı ülkeler, özellikle Avrupa Birliği, anonim işlemleri zaten yasakladı. Önde gelen bir kripto para borsaları ise platformlarına yavaş yavaş kullanıcı doğrulamasını getirdi.

Japonya, anonim işlemleri yasaklamakla sınırlı kalmadı, aynı zamanda anonim kripto paraları da iptal etmeye karar verdi. Coincheck’in hack’lenmesinden sonra Financial Services Agency (FSA) tüm kripto para borsalarını denetledi ve çalışmaları yeterince güvenli sayılmayan bir dizi platformu askıya aldı.

Gelecekte, kripto para borsalarının vergi makamlarıyla iş birliği yapmasını bekleyebiliriz. Bu sadece kara para aklama ile mücadele etmekle kalmayıp aynı zamanda kurumsal yatırımcıları bankacılık sektörüne çekmekle de ilgili.

Kripto paralar ile ilişkili finansal ürünlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle, NASDAQ gibi bir borsa, kripto para piyasasına katılıyor, bu adımlar ise piyasayı güvenli hale getirecek ve Blockchain teknolojisinin gelişimini hızlandıracak.

Kripto para topluluğu

Ancak, tüm bu adımlar hoşunuza gitmeyebilir. Kripto para topluluğu, anonimitenin yasaklanma olasılığı konusunda son derece hassas. Bununla birlikte, birtakım uzmanlar anonimlik üzerine tam bir yasağın sadece bir zaman meselesi olduğunu düşünüyorlar ve çok sayıdaki kripto para birimleri arasında en popüler dijital paralardan yalnızca birkaçının piyasada kalacağı konusunda hemfikirler.

→ EN İYİ YATIRIM FIRSATI HANGİ DİJİTAL PARADA? ÇOĞUNLUK ‘ETHEREUM’ DİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl