FATF’den tüm kripto para sektörünü etkileyecek yeni kurallar

Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 21 Haziran'da kripto para işlemlerinin nasıl denetlenmesi gerektiğini açıklayacak yeni ilkeler yayınlayacağı bildirildi.

Bloomberg’in haberine göre, Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 21 Haziran’da katılımcı ülkelerin “sanal varlıkları” nasıl denetlemeleri gerektiğini açıklayacağı bir not yayınlayacak. Yeni kurallar, kripto para borsaları, saklama hizmeti sunan şirketler ve kripto para fonları gibi kripto paralarla çalışan işletmeler için geçerli olacak.

FATF, 1989 yılında G7 ülkeleri tarafından oluşturuldu ve bugün Türkiye dahil olmak üzere 38 üyesi bulunuyor. Organizasyon, para aklama ve terörizmin finansmanıyla alakalı olarak 200 ülke tarafından takip edilen öneriler geliştiren bir hükümetler girişimi. FATF kriterlerine uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirmeyen ülkelere çeşitli yaptırımlar uygulanabiliyor.

FATF’nin kripto paralara dönük yeni kuralları, Coinbase ve Kraken gibi borsalardan varlık yöneticisi Fidelity Invesments’a kadar yaklaşık 200 ülkedeki kripto para işletmelerinin 1000 dolar veya 1000 euro üzerinde işlem yapan tüm müşteriler hakkında veri toplamasını gerektirecek.

Ayrıca fonların alıcıları hakkında da veri sağlamaları ve bu verileri her işlemle birlikte alıcının kendi servis sağlayıcısı ile paylaşmaları istenecek.

Bu yeni kuralların kripto paralarla iş yapan şirketleri, olumsuz yönde etkileyeceği söyleniyor. Örneğin, dijital varlıklara odaklanan serbest yatırım fonları ve diğer yatırım şirketlerinin işlem gecikmeleri ve işlem maliyetlerinde artış yaşayabileceği belirtiliyor. Dahası, sorumluluktan kaçınan işletmelerin kapatılma tehdidi ile karşı karşıya kalabileceği ifade ediliyor.

FATF kurallarının yeni yasal gereklilikleri yerine getirebilecek kaynaklara sahip olmayan küçük ve orta ölçekli işletmelere de zarar verebileceği belirtiliyor. 2015 yılında BitLicense nedeniyle birçok şirket, New York’taki faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştı.

Günlük on milyonlarca dolarlık işlem hacmine ulaşan ABD merkezli kripto para borsası Bittrex’in uyum direktörü John Roth, “Kulağa basit gelse de bu kurallara uymak, pahalı ve teknik olarak zor olacak. Bu ya Blockchain teknolojisinin yeniden yapılandırılmasını ya da dünyadaki 200 ya da daha fazla borsa arasında kurulacak bir küresel paralel sistem gerektirecek. Böyle bir şeyi oluşturmadaki zorlukları hayal edebilirsiniz.” diyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl