FBI, tehlike yaratan bu kripto para dolandırıcılığına karşı uyardı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, tarz değiştiren ve tehlike yaratan bir kripto para dolandırıcılığına karşı dikkatli olmaya çağırdı.

FBI, tehlike yaratan bu kripto para dolandırıcılığına karşı uyardı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, dün yaptığı açıklamada, dolandırıcıların bir koronavirüs ve kripto para dolandırıcılığı dalgası başlatacağını belirtti.

CoinDesk tarafından bildirildiği üzere, tehdit küresel, fırsatçı ve son derecede tehlikeli. Sorun insanların kriz esnasında daha çok kripto para kabul etmeye başlamasıyla doğru orantılı. Uyarı yazısında ise şöyle denildi:

“Dolandırıcılar bu salgın esnasında sizin paranızı çalmak için büyük bir korku ve belirsizlik dalgası yayıyorlar. Paranızı aldıktan sonra ise, karmaşık kripto para sisteminde aklıyorlar. Dolandırıcıların hedeflerindeki insanların yaşı ise hiçbiri için fark etmiyor.”

FBI ajanları dolandırıcıların mevcut duruma ayak uydurarak kendilerini e-mail yoluyla bağış toplayan, e-ticaret yoluyla güvenlik araç-gereçleri ve ekipmanları satan ya da kripto para kabul eden hayır kurumları için çalışan insanlar olarak tanıttıklarını belirtiyorlar.

Koronavirüs ile tehdit

Dolandırıcılar daha geleneksel olan şantaj yolunu da tercih ediyor ancak yeni tarz ise, istedikleri Bitcoin’ler adreslerine gelmezse, size ya da ailenize koronavirüs bulaştırma tehdidinde bulunmaları.

FBI, bu uyarının zamanlamasıyla ilgili sorulan sorularla ilgili ise bir açıklama yapmadı. Uyarı, koronavirüs ve kripto para dolandırıcılığı konusunda hükumet seviyesinde yapılan bir kamu hizmeti duyurusu kategorisine sokuldu. Görünüşe göre, bu yeni dolandırıcılık akımı virüs kadar insanları meşgul edecek. Dolandırıcılar Asya’da bu yöntemle 2 milyon dolar kadar bir para toplamayı başarırken, İngiltere’de ise cep telefonlarına tehdit içeren e-posta ve mesajlar gönderildi. Son durumun SEC ve FCA gibi regülatörleri ciddi şekilde endişelendirdiği belirtiliyor.

Bu salgın merkezli dolandırıcılıkların geleneksel tarzdaki eski dolandırıcılıklardan daha fazla etkili olup olmadığı ise şu an tartışma konusu. Chainalysis araştırma şirketi ise konuyla ilgili, salgından önce de bu tür dolandırıcılıkların ciddi şekilde kripto para yatırımcılarını meşgul ettiğini belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl