Fed’in üst düzey yetkilisinden bankalara kripto para uyarısı

ABD Merkez Bankası Fed’in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr yaptığı açıklamada kripto para alanında daha büyük roller üstlenmeyi düşünen bankaları uyardı.

fed

Üst düzey Fed yetkilisi Michael Barr, Fed’in bankaların mevduatlarını kripto endüstrisinde yoğunlaştırma risklerini vurgulamak için Para Denetim Ofisi (OCC) ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile çalıştığını söyledi. Barr, bankaların kripto para piyasasındaki fiyat oynaklıklarıyla bağlantılı mevduat dalgalanmaları yaşayabileceği konusunda uyardı.

Kripto para piyasalarındaki son dalgalanmanın kripto para şirketleri arasındaki merkezileşmenin ve birbirine bağlılığın boyutunu gösterdiğini söyleyen Barr, bu durumun stresin artmasına katkıda bulunduğunu kaydetti.

Finans kuruluşlarıyla riskleri azaltma konusunda etkileşim

Fed yetkilisi, “Bankalar bu olaylardan kaynaklanan kayıplara doğrudan maruz kalmasa da bu yaşananlar bankacılık kuruluşları için potansiyel riskleri ortaya çıkardı.” ifadelerini kullandı.

DC Fintech Week’te konuşan Barr, bankacılık düzenleyicilerinin kripto para şirketlerinden mevduat kabul etmenin riskleri konusunda finansal kurumlarla iletişime geçtiğini söyledi. Barr, bu iletişimin riskleri uygun şekilde azaltıldığından emin olmayı amaçladığını söyledi.

Michael Barr’ın bu yorumları, temmuz ayında Fed’in en üst düzey regülatör görevini üstlenmesinden bu yana kripto para birimleri ve fintek konusundaki ilk açıklaması oldu. Barr, konuşmasında, düzenleyicilerin inovasyonu desteklerken tüketicileri koruyan ve sistemik risklere karşı koruma sağlayan korkuluklar arasında denge kurmaları gerektiğini söyledi.

“Yanlış anlaşılma para çekme işlemlerini artırabilir” uyarısı

Barr ayrıca, mevduat sigortası hakkında yanlış beyanlarda bulunan kripto para şirketlerinin müşterilerin kafasını karıştırabileceğine vurgu yaptı. Fed’in üst düzey ismi, stresin arttığı dönemlerde bu tür hizmetler sunan kripto bağlantılı bankalarda para çekme işlemlerinin artmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Ripple’ın eski danışmanıydı

Barr, 2015 yılında Ripple’ın danışma kuruluna katılmıştı. Ripple‘dan ne zamana ayrıldığı bilinmeyen Barr, daha önce de Barack Obama yönetimi altında Hazine Bakanlığında çalışmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl