Türk doktoru hack’leyip kripto para fidyesi istediler

Bir Türk doktorun sistemini hack'leyen hacker'lar, 10 bin hastaya ait veriyi ele geçirdi. Verileri şifreleyen bilgisayar korsanları, şifreyi çözmek için fidye istedi.

hack

Fidye saldırıları tüm dünyada önü alınamaz bir hızla yayılıyor. Türkiye de bu saldırılardan payına düşeni alıyor. Sonuncusu bir doktora yapıldı.

Bilgisayar korsanları, Doktor Ayadan Egemen Koyuncu’nun hasta bilgilerini tuttuğu sistemi ele geçirdiler. Koyuncu’nun Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yaptığı açıklamada, söz konusu olay 5 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşti. Durum ise 6 Temmuz’da hasta programının silindiğinin fark edilmesi sonucu tespit edildi.

Açıklamaya göre, ihlalden etkilenen kişi sayısının 10 bin olduğu tahmin ediliyor ancak hasta programına girilemediğinden tam sayı bilinemiyor.

Ele geçirilen hasta verileri arasında kimlik bilgileri, e-posta adresleri, telefon numaraları, sağlık ile ilgili detaylı bilgiler, tıbbi geçmişler, muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve cinsel sorunları içeren diğer bilgiler yer aldığı kaydedildi.

KVKK.gov.tr’de yer alan açıklamada, konuya ilişkin incelemenin devam ettiği vurgulandı.

ebebek’in de başına gelmişti

Türkiye’nin en büyük internet girişimlerinden biri olan ebebek de geçtiğimiz günlerde hacker saldırısına uğramıştı. Şirket olayı doğrularken bilgisayar korsanı sistemi normal seyrine döndürmek için 350 BTC talep etmişti. Olayın ardından yaklaşık 4 gün geçmesine karşın şirketin internet sitesi ve mobil uygulamaları henüz faaliyete alınamadı.

Fidye saldırısı nedir?

Fidye saldırısı (ransomware), bilgisayar korsanının veya korsanlarının bilgisayardaki verilere ulaşıp şifreledikten sonra şifreyi çözmek için fidye istediği bir saldırı türü. Bu saldırıda fidye ödemesi kripto para ile talep ediliyor. Bu bazen Bitcoin (BTC), bazen Monero (XMR) oluyor. Bazı durumlarda saldırganlar, virüsü arkadaşınıza bulaştırmanız karşılığında şifrenizi açmayı teklif ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl