Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fransa, yeni kripto para kurallarını resmen açıkladı

bruno-le-maire

Fransa Maliye Bakanlığı, dün akşam saatlerinde ülkede faaliyet gösteren kripto para şirketlerini ve kripto para kullanıcılarını yakından ilgilendiren kapsamlı müşterini tanı (KYC) kurallarını resmen açıkladı.

Bakan Bruno Le Maire tarafından yapılan açıklamada, tüm ‘sanal varlık hizmet sağlayıcılarının’ müşterilerin kimliklerini derhal kontrol etmeye, malikleri doğrulamaya başlamaları ve anonim kripto para hesaplarını yasaklamaları talep edildi. Bakan, alınan kararı, ülkenin terörle mücadelesinde atılması gereken bir adım olarak nitelendirdi. Ayrıca “Euro’yu terörizmin tüm finansman kanallarından çıkarmalıyız.” ifadesini kullandı.

Bakanlık, kripto para işlemlerine yönelik dijital kimlik doğrulama çözümlerinin hızlı takibi için yeni düzenleyici hükümler de hazırlandığını bildirdi. Bakan, “Ekosistemdeki oyunculardan gelen bu talep, kullanıcıların tanımlanmasını kolaylaştırırken dijital varlıklardaki işlemlerin anonimliğine karşı mücadeleyi de mümkün kılacaktır.” dedi.

Yeni kurallar ne getiriyor?

Bundan böyle kriptodan kriptoya işlem yapılan platformlar dahil olmak üzere kripto parayla ilgili hizmet veren tüm kuruluşlar, müşterilerinin kimliklerini doğrulamak zorunda. En küçük işlemde dahi kimliklerin doğrulanması şartı koşuluyor. Daha öncesinde kriptodan kriptoya işlem yapılan platformlar için böyle bir zorunluluk yoktu ve itibari para ile kripto para alınıp satılan platformlar için de 1000 euroluk bir üst limit vardı. Bu tutarın altında işlem yapanlar için kimlik doğrulama zorunluluğu bulunmuyordu. Şimdi bu da kaldırıldı.

Ayrıca sadece kripto paralar arasında işlem olanağı sunan platformlara da kayıt zorunluluğu getirildi.

Alınan kararlar, son dönemde Fransa’ya yapılan terörist saldırılar gerekçe gösterilerek uygulamaya konuldu. Saldırılardan iki hafta önce, Eylül ayında Fransız polisi, Suriye’deki aşırı İslamcı örgütleri kripto para ile finanse ettiğinden şüphelenilen 29 kişiyi gözaltına almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl