G20, kripto para regülasyonuna yönelik ilk adım için Temmuz’u belirledi

Dünyanın ekonomik liderleri, G20 toplantısında kripto para regülasyonuna doğru ilk adım için Temmuz ayını son tarih olarak belirledi.

Dünyanın ekonomik liderleri, G20 toplantısında kripto para regülasyonuna doğru ilk adım için Temmuz ayını son tarih olarak belirledi.

Buenos Aires’te maliye bakanlarının ve merkez bankası başkanlarının G20 toplantısı sonrasında konuşan Arjantin Merkez Bankası Başkanı Frederico Sturzenegger, üye ülkelerin kripto paraların incelenmek zorunda olduğu konusunda mutabık olduklarını fakat herhangi bir düzenlemenin önerilebilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bununla birlikte Sturzenegger, Temmuz ayının üye ülkelerinin düzenlemelerle ilgili önerileri için son tarih olarak belirlendiğini bildirerek “Temmuz ayında, ‘neyi düzenliyoruz?’ şeklinde değil, somut ve çok özel öneriler sunmak zorundayız.” dedi.

Bu arada her ülke kripto paraların düzenlenmesi konusunda aynı fikirde değil. Pazartesi günü Brezilya Merkez Bankası Başkanı Ilan Goldfajn, kripto paraların ülkesinde düzenlenmeyeceğini ifade etti.

Merkez bankaları ve hükümet yetkilileri, genel anlamda bugüne kadar kripto paranın suç, yatırımcı ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerine daha yakından bakma gerekliliği olduğunu öne sürdüler. Fransa ve Almanya’dan finans yetkilileri, ortak bir mektupta kripto paraların yatırımcılar için önemli riskler oluşturabileceğini belirttiler. ABD Hazina Bakanı Steven Mnuchin ve bir başka Japon hükümet yetkilisi, yasa dışı faaliyetlerde kullanımlarına ilişkin endişeli olduklarını dile getirdiler. Bunun yanı sıra G20’nin Finansal İstikrar Kurulu’na başkanlık eden İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, “kripto varlıkların” şu anda küresel finansal istikrar için risk oluşturmadığını söyledi.

Zirveye katılan yetkililerin bir kısmı, her ülkenin uygulayabileceği küresel bir dizi düzenleme çağrısı yaptı fakat olası düzenlemelerin ne kadar tartışıldığı bilinmiyor.

Öte yandan bu toplantıda yer alan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, toplantının ardından kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Mesaj çok net: Kripto paralardan uzak durulmalı. Blockchain teknolojisi ise birçok alanda hizmet sunumunda devrim niteliğinde faydalı olabilir.” sözlerini sarf etmişti.

İkinci toplantının, G20 Başkanlığı ofisinde yarın gerçekleşmesi bekleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl