G20 toplandı: Kripto paralar için kritik gün

G20'ye üye ülkelerin maliye bakanları ile merkez bankası başkanları, kripto paraları bir kez daha tartışıyor. Zirve öncesinde FSB Başkanı, FSB üyelerinin dijital ödeme alanındaki hızlı inovasyona karşı gereken düzenleyici ve denetleyici adımları atma hızını artırmaya kararlı olduklarını söylemişti.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden oluşan G20’ye üye ülkeler, bugün başlayan ve yarın da devam edecek olan maliye bakanları ve merkez bankası başkanları zirvesinde bir kez daha kripto paraları tartışacak.

Zirve öncesinde, Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Randal Quarles, diğer merkez bankası yöneticilerine gönderdiği mektupta, küresel finans regülatörlerinin dijital ödeme endüstrisindeki hızlı inovasyonun gerisinde kalma riski bulunduğuna dikkat çekerek kripto paralar için yasal düzenlemeler yapma konusunda daha hızlı çalışmaları gerektiğini bildirdi.

Quarles, “FSB üyeleri, stabil kripto paralar dahil olmak üzere dijital ödeme alanındaki hızlı inovasyonun farkında. Bu yeni enstrümanlara karşı gereken düzenleyici ve denetleyici adımları atma hızını artırmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Fed Başkan Yardımcısı olan Quarles, bir çalışma grubunun stabil kripto paralarla ilgili riskleri ve faydaları ele alan politikalar üzerinde çalıştığını söyledi.

Bugün ve yarınki G20 toplantılarında kripto paraların yanı sıra teknoloji şirketlerinin vergilendirilmesi ile kara para aklama konuları da tartışılacak. Pazar günü ise bir sonuç bildirisi yayınlanacak.

Son olarak Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, zirvede ele alınacak en önemli gündem maddesinin korona virüsü olacağını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl