Japonya, G20 ülkelerine kripto kuralları için çağrı yapacak

Japonya, kripto paralar için ortak bir kara para aklama stratejisi geliştirmeye odaklanmak amacıyla G20 ülkelerine çağrı yapacak.

Reuters’ın haberine göre Japonya, 19-20 Mart’ta Buenos Aires’te düzenlenenecek G20 toplantısında kripto paralar için ortak bir kara para aklama stratejisi geliştirmeye odaklanmak amacıyla G20 ülkelerine çağrı yapacak.

Reuters’a konuşan bir Japon hükümeti yetkilisi, Japonya’nın kripto para ticareti konusunda düzenlemeler yapmak yerine kara para aklamayı önleyen tedbirlerin geliştirilmesine odaklanmanın daha iyi olduğunu düşündüğünü söyledi.

Yetkili ayrıca, bazı hükümetlerin diğerlerinden daha zayıf düzenlemeler uygulamalarından dolayı kara para aklama konusunda bir boşluk bulunduğunu ifade etti.

Tartışmaların kripto para ticaretinin bankacılık sistemini nasıl etkileyebileceğinden ziyade kara para aklama adımları ve tüketici koruması üzerine odaklanacağını söyleyen yetkili, G20’deki genel ruh halinin çok sıkı düzenlemelerin uygulanmasının iyi olmayacağı yönünde olduğunu belirtti.

Reuters’a göre kara para aklamayı önlemek için standartlar üzerinde çalışan ve 37 ülkeden oluşan bir Finansal Eylem Görev Gücü (FATF), G20 toplantısında dijital para aklama ile mücadele yöntemleriyle ilgili bir rapor hazırlayacak.

Bu arada Japonya tarafından açıklanan verilere göre, Japonya’da 2017 yılında 347 bin kara para aklama vakasının yalnızca 669’unun kripto para birimleriyle gerçekleştirildiği ortaya kondu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl