Güney Afrika, kripto paralara “finansal ürün” dedi

Güney Afrika, temmuz ayında ilk adımlarını attığı kripto paralara yönelik düzenlemeleri yürürlüğe koydu. Ülkede, kripto paralar, regülatörlerin piyasayı izlemesini kolaylaştırmak ve tüketicilerin korunmasına yardımcı olmak için "finansal ürün" olarak değerlendirilecek.

Güney Afrika’da finansal piyasaları düzenleyen kurum FSCA, dün resmî gazetede kripto varlık tanımı yaptı ve kripto varlıkları “finansal ürün” olarak sınıflandırdı. Kurum, kripto varlığı, merkez bankası tarafından ihraç edilmeksizin ödeme, yatırım veya diğer hizmetler amacıyla kullanılmak üzere elektronik olarak alınıp satılabilen, gönderilen veya saklanabilen, kriptografik tekniklerin ve dağıtık defter teknolojisinin kullanıldığı “dijital değer temsili” olarak tanımladı.

Hemen yürürlüğe giren düzenleme, hükümetlerin kullanıcıları korumak amacıyla kripto paraları düzenlemeye yönelik küresel çabalarının ortasında geldi.

Güney Afrika’da milyar dolarlık olaylar

Global Web Index’e göre Güney Afrika’da nüfusun yaklaşık yüzde 15’i Bitcoin’e yatırım yaptı. Ülkede, kripto para borsası Mirror Trading International’ın geçen yıl yaklaşık 1.2 milyar dolar kayıpla sonuçlanan çöküşü gibi bir takım dolandırıcılık olayları yaşanmıştı.

Yine geçtiğimiz yıl, Güney Afrika merkezli Africrypt kripto para borsası sahipleri 18 yaşındaki Ameer Cajee ve 21 yaşındaki ağabeyi Raees Cajee’nin 3.6 milyar dolar değerinde Bitcoin ile ortadan kaybolduğu bildirilmişti.

Uluslararası regülatörlerle iş birliği

Güney Afrika Merkez Bankası, kara para aklama ve terör finansmanı açısından izlenmelerini kolaylaştırmak amacıyla kripto paraları finansal varlıklar olarak tanımak için uluslararası regülatörlerle birlikte çalışıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl