İnternet kafelerdeki on binlerce bilgisayarı hack’leyerek madencilik yaptılar

Çin'de bulunan bir grup bilgisayar korsanının internet kafelerindeki bilgisayarları hack'leyerek kripto para madenciliği yapmakla suçlandığı öne sürülüyor.

Çin’de bulunan bir grup bilgisayar korsanının internet kafelerindeki bilgisayarları hack’leyerek kripto para madenciliği yapmakla suçlandığı öne sürülüyor.

CoinDesk’in yerel haber kaynaklarından aktardığına göre Zheijang eyaletindeki Rui’An kentinde polis, 30 Çin şehrindeki internet kafelerinde yer alan 100 binden fazla bilgisayarların hack’lenerek 5 milyon yuan (800 bin dolar) değerinde kripto para çıkarmakla suçlanan 16 şüpheliyi tutukladı.

Haberlerde bilgisayar korsanlarının ilk olarak hack‘lenen bilgisayarlar üzerinde özel olarak Siacoin madenciliği yapabilen bir yazılım geliştirdikleri belirtildi. Bu yazılımların cihazlara internet kafelerde rutin kontroller gerçekleştiren bilgisayar bakım firmaları üzerinden yüklendiği tespit edildi.

Olay, 2017 yılının Temmuz ayında Rui’An’da bulunan kafelerdeki bilgisayarların aşırı derecede yavaşlamasıyla fark edilmeye başlandı. Bilgisayarlarda CPU kullanım oranı cihaz yeniden başlatıldıktan sonra bile yüzde 70’e ulaşıyordu. Bu internet kafelerin elektrik fatularının da bu dönemde önemli ölçüde arttığı belirtildi.

Rui’An’daki çoğu internet kafe, aynı bilgisayar bakım şirketini kullanıyor. Şirketin ismi verilmezken CEO’su Ağustos ayında tutuklandı. Soruşturmanın halen devam ettiği ve ülkede bu olayla bağlantılı olan 100’den fazla bilgisayar bakım şirketi olduğu öne sürülüyor.

→ TRON’UN KURUCUSUNUN BITTORRENT İÇİN NE KADAR ÖDEDİĞİ BELLİ OLDU

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl