Eski Hindistan hükümeti yetkilisi: Kripto paralar yasaklanmalı

Hindistan'ın eski Ekonomi İşleri Sekreteri Shaktikanta Das, Bitcoin ve diğer kripto paraların yasaklanması gerektiğini söyledi.

Hindistan’ın eski Ekonomi İşleri Sekreteri ve şu an Hindistan’ın finansal sisteminde önemli yeri olan 15. Finans Komisyonu’nun bir üyesi olarak görev yapan Shaktikanta Das, Quartz India ile gerçekleştirdiği bir röportajda etkili bir şekilde düzenlenmesinin imkansız olduğu gerekçesiyle kripto paraların yasaklanması gerektiğini söyledi.

Das, ayrıca Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu (SEBI) ile Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI) bir üyesi olarak kripto para düzenlemelerinin geliştirilmesi çalışmalarına katıldı. Das, geçtiğimiz yılın Nisan ayında ülke içi kripto para düzenlemelerini formüle etmeyi amaçlayan ilk hükümet kuruluna başkanlık etmişti.

Das’a göre kripto paralara ilişkin en temel sorun herhangi bir varlık tarafından desteklenmemeleri. Bunun yanı sıra Hindistan’da yasal olarak para ihraç etmesine izin verilen tek kurumun RBI olduğunu, bu nedenle dijital para birimlerinin yasa dışı olduğunu öne sürdü. Kripto parayı etkili bir şekilde düzenlemenin bir yolu olmadığı sonucuna varan Das, bu nedenle hiçbir biçimde izin verilmemesi gerektiğini düşünüyor:

“Bunu etkili bir şekilde düzenlemenin mümkün olmayacağını kabul edelim. Çünkü onlar evlerinden işlem yapacaklar. İşlemleri kontrol etmek için her eve giremezsiniz. Yani bence bu ciddi bir sorun ve buna kesinlikle izin verilmemeli.”

Öte yandan Hindistan’daki bazı uzmanlar, kripto paralara ilişkin bir yasağın sadece daha fazla sorun yaratacağı görüşünde. TRA hukuk bürosunun yönetici ortağı Anirudh Rastogi, bir yasağın kripto para işlemlerini devlet için daha da zorlaştıracağını belirtti.

Rastogi ayrıca en büyük ekonomilerden iki ya da üçü meşruiyet sağladığında Hindistan’ı aykırı bir ülke haline getireceğinden dolayı kripto paraları yasaklayamayacağını da iddia ediyor.

Hindistan hükümeti son zamanlarda kripto paralara karşı olumsuz bir tavır takınıyor. 28 Şubat’ta kripto para borsaları BTCXIndia ile ETHEXIndia, hükümet baskısı nedeniyle ticari faaliyetlerini durdurdu.

2017’de ise Hindistan’ın Maliye Bakanlığı, Bitcoin ve diğer kripto paraları ponzi şemalarına benzetmiş ve yatırımcıları uyarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl