ICO’lar hiçbir ürün ortaya koymadan paraları tükettiler

ICO'ların krizde olduğunu ifade eden Forrester Research'ın baş analisti Martha Bennett, çoğunun aradan 1 yıl geçmesine rağmen ortaya bir ürün koymadığını söyledi.

2018’in boğa döneminde, merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) ve sistemler geliştirmek amacıyla kamuya açılan ICO’lar, yatırımcılardan on milyonlarca dolar topladı.

Aradan 1 yıl geçmesine rağmen, mevcut ICO projelerinin çoğunun ne kullanımda olan bir ürünü var ne de değerini belirleyecek yeterli sayıda kullanıcısı.

Forrester Research’ın baş analisti Martha Bennett’e göre, ICO’lar, projelerini bir finansman krizi ile karşı karşıya bırakabilecek olan ayı piyasasından etkilenmeyecek iş modelleriyle uyumlu ürünler bulmakta zorlandılar.

Kriz

ICO’lar geçtiğimiz yıl yatırımcılardan yüklü miktarda para topladı. Hatta 4 milyar dolara kadar ulaşan ICO’lar oldu. Ancak, DappRadar verilerine göre, IDEX ve ForkDelta haricinde piyasadaki dApp‘lerin hiçbiri 600’den fazla sayıda kullanıcıya sahip değil.

Piyasada en iyi kripto paraların çoğu, hatta aktif geliştirici topluluklarına sahip olan Augur, 0x, Decentraland, ICON, Wanchain ve Polymath bile aktif bir kullanıcı tabanını güvenceye almak ve merkeziyetsiz sistemler üzerinde yüksek düzeyde kullanıcı etkinliğine ulaşmakta zorlanıyor.

Yukarıda bahsedilen projeler, çeşitli kullanım durumları için Ethereum ekosistemindeki kullanıcılar tarafından halihazırda kullanılmakta olan ürünlere sahip. Mesela ABD’deki dönem ortası boyunca Augur’un günlük hacmi 3 milyon dolara kadar yükseldi.

Ancak, en iyi 100 kripto para birimi sıralamasındaki ERC20 token’larının ya da ICO’ların çoğu kullanıcılar tarafından düzenli olarak kullanılan aktif bir ürüne sahip değil.

Çoğu dApp’in ve ICO projelerinin iç açıcı olmayan performansları göz önüne alındığında, Bennett şunları söylüyor:

“Bu yılki ayı piyasası, kullanımda bir ürünü olmayan projelere yüklü miktarda yatırım yapan yatırımcılar için bir uyandırma çağrısı oldu. Uzun vadeli vizyon, açık strateji ve sağlam iş modelleri gibi konuların önemini gösterdi. Önünde sonunda böyle bir daralma yaşanacaktı. Bu kripto kazası hem bir katalizör (tetikleyici güç) hem de uyandırma çağrısı olarak görev yaptı.”

Coinbase ve ConsenSys gibi pek çok büyük ölçekli şirket, ayı piyasası nedeniyle son 2 ay içinde çalışanlarının küçük bir kısmını işten çıkarmıştı.

En büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, Ekim ayında 15 çalışanını işten çıkarmıştı. Bu ay ise ConsenSys, çalışanlarının %13’lük bir kısmının sözleşmelerini feshetti. Bu da yaklaşık 130 civarında kişiye karşılık geliyor.

Bu durumdan nasıl kurtuluruz?

Autonomous Research’ın küresel finansal teknoloji direktörü Lex Sokolin, gelecek aylarda yeni yatırımcıların ve sermayenin sektörü dengeleyebileceğini ve borsalar gibi güçlü kar marjına sahip ticaret şirketlerin de bundan iyi yönde etkilenebileceğini söyledi.

Sokolin’in sözleri şöyle:

“Mevcut karşılaştırmalar temelinde, 2018’deki dijital varlıklar üzerindeki fiyat baskısının %25 ile %50 arasında bir daralmaya sebep olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak, yeni sermaye girişleri bu daralmayı dengeleyebilir ve sektörü genel anlamda büyütebilir.”

Ancak, hem kripto para biriminin hem de sıradan kullanıcıların gerçekten istifade ettiği ürünler geliştirilmedikçe, piyasayı şu anki durumundan kurtarmak zor olacak.

Haber: CCN

→BİTCOİN 3,600’E DOKUNDU, ALTCOİNLER CANLANDI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl