İngiliz mahkemesi, müşterilerini aldatan kripto para platformuna kilit vurdu

İngiliz mahkemesi, müşterilerini ünlü girişimcilerin kendilerine destek olduğunu belirten reklamlarla kandıran kripto para platformunu kapattı. Müşterilerin platformda 1.5 milyon sterlin kaybettiği belirtiliyor.

Yüksek profilli girişimcilerden destek aldığı konusunda yalan beyan verdiği belirtilen İngiliz firma, 1,5 milyon sterlinlik müşteri fonunu kaybettikten sonra zor zamanlar geçirmişti.

Uyumsuzluk Kurulu’nun resmi açıklamasına göre; GPay Ltd’nin faaliyetleri, Yüksek Mahkeme Yardımcı Hakimi tarafından verilen kararla sonlandırıldı.

Mahkeme verdiği kararla ayrıca, GPay’in bir çevrim içi kripto para alım satım platformu olarak tecrübeli trader’lar ve yenilikçi araçlar tarafından desteklendiğini ancak bunun da deneyimsiz trader’ların çok kolay al-sat yapmalarını kolaylaştırdığını onayladı.

Firma daha önce, XtraderFX ve Cryptopoint isimleriyle işlemlerini sürdürüyordu. Daha çok İngiliz vatandaşlarını müşteri kitlesi olarak hedef alan şirket, reklamlarını çevrim içi kanallar ve sosyal medya üzerinden yapıyordu.

Güven için yalan beyan

Gpay’in müşterilerini, en çok izlenen televizyon programlarından birine çıkan ünlü girişimcilerin kendilerine destek olduğunu belirten reklamlarla kandırdığı ve onları bu şekilde platforma çektiği belirtildi.

Müşterilerin kayıpları artıyor

Şirket hakkında şikayetlerin artmasıyla Uyumsuzluk Kurulu’nun bir ön araştırma yaptığı ve daha sonra müfettişlerin kontrolleriyle de en az 108 müşterinin yaklaşık 1,5 milyon sterlini borsada kaybettiği aktarıldı.

Hatta platformun bazı kullanıcıları da kayıpları için sigorta ödemesi yapmalarına rağmen paralarının gereken bölümlerini geri alamadılar.

Fonları geri çekmeye izin yok

Gpay ayrıca müşteriler fonlarını geri çekmek istediği zaman ise banka ya da kredi kartı kopyası, kimlik fotoğrafı, fatura gibi platforma üye olunurken talep edilmeyen gereksinimler istedi ve bunlar verilmeden fonların borsadan çıkarılmaya çalışılmamasını önerdi.

Adres terk edilmiş

Mahkeme firmanın ayrıca ticari dürüstlük şartlarına uymadığını ve şirketin belirtilen kayıtlı adresinde yasal hiçbir kişinin bulunmadığını ve yerin terk edildiğinin anlaşıldığını açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl