Vücut ısısı ile kripto para madenciliği – Bu gerçekten mümkün mü?

Hollanda merkezli bir şirket, insan vücudundaki enerjiden yararlanarak kripto para madenciliği yapılmasının mümkün olup olmadığını araştırdı.

İnsan vücudundaki enerjiyi kripto para madenciliğinde kullanmak gerçekten mümkün mü?

Hollanda merkezli bir teknoloji şirketi olan Speculative.Capital, tam da bu sorunun yanıtını arayan bir projeye öncülük etti.

Şirket, bunun için deneklerin giyebileceği, vücut ısısını eneriye dönüştüren elbiseler hazırladı. Şirketin internet sitesine göre 37 kişi denek olarak projede yer aldı. İşleyiş oldukça basit. Katılımcılar, kendilerine giydirilen özel elbiselerle birkaç saat boyunca yatıyor ve bu sürede vücutlarındaki ısı enerjiye dönüştürülüyor.

Katılımcılar, madencilik yapan bilgisayarlara 212 saat -8 gün- boyunca yeterli gücü sağladı. Bu süre zarfında şirket, 16 bin 594 coin çıkardıklarını iddia ediyor.

Deney için seçilen kripto para birimleri Vertcoin, Startcoin, Dash, Lisk, Litecoin ve Ethereum‘du. Çıkarılan coin’lerin çoğunu Vertcoin ve Startcoin oluşturuyordu. Kripto devleri Litecoin ile Ethereum ise bunlara nazaran daha azınlıktaydı.

37 katılımcı, 212 saatlik süre zarfında 127 bin 210 miliwatt güç üretti.

Bazı varsayımlar

Eğer bilgisayarınızda Nvidia 1060 6 GB bir ekran kartı varsa 80 watt’ta 19 MH/s’lik bir hashrate elde etmeyi bekleyebilirsiniz.

Katılımcıların ürettiği 127 bin 210 miliwatt’lık (127 watt) güç göz önüne alındığında bu güçle günde sadece 0.002487 Ethereum çıkarılabilir. Ayrıca katılımcıların tamamının ürettiği enerji kullanılıyor olacaktı.

Bununla birlikte bu gibi projeler teknolojinin sınırlarını zorlayarak insan vücudunun neler yapabileceğini bizlere gösterir ve ileride ne şekilde enerji üretebileceğimiz konusunda ışık tutar.

Bu ve bunun gibi projelerin sonuçları yayınlandığında insanlar yapılan bu işe saldırarak küçümsediler. Proje, olağanüstü miktarlarda kripto para birimi çıkaracak kadar yeterli enerji üretememiş olsa da madenciler için Blockchain’i korumak adına ihtiyaç duyulan alternatif yeşil bir yol olarak kalacak.

Güneş enerjisini kullanmak

Eğer güneşli bir yerde yaşıyorsanız en kolay ve en erişilebilir seçenek muhtemelen güneş enerjisi.

Güçlerini depolamak için bir invertöre ve pillere ihtiyaç duymanıza rağmen güneş panelleri almak ve kurmak kolay. Sabit bir güneş ışığı kaynağı verildiğinde ev yapımı bir madencilik teçhizatına güç verecek kadar enerji kolayca üretilebilir.

Ortalama bir güneş paneli saatte 250 watt güç üretiyor. Bu durumda dört saat güneş alan bir panel, Hollanda’da yapılan bu deneyle üretilen güçten sekiz kat daha fazla olan 1000 watt’lık bir güç üretir.

Nihayetinde seçtikleri yöntemin ne kadar etkili bir yöntem olduğu önemli değil. Önemli olan şey, kripto para birimlerinin blok zincirlerini doğrulamak için enerjiye ihtiyaç duyan maden sektörüne daha ucuz ve temiz enerji kaynakları arayışına girişmek.

Bu arada dünya çapındaki madencilik faaliyetlerinin toplam tükettiği enerji, bir dizi Afrika ülkesinin tükettiği enerjiden daha fazla.

Blokchain ve kripto para birimleri, merkeziyetsiz, anonim işlemler vaat ediyor ve bu oldukça önemli ancak elektrik hatları üzerindeki etkisinin de bilincinde olmalıyız. Daha iyi çözümler bulabilirsek onları kullanmalıyız.

Cointelegraph

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl