Yine ‘insider’ vakası: Kripto piyasasının zirvesinde 150 milyonu cebe indirdiler

Kriptonun zirve yaptığı dönemde, bazı şirketlerde içeriden bilgi edinip işlem yapanların önemli kazançlar elde ettiği ortaya çıkmıştı. The Information’ın haberine göre kripto para ödeme girişimi MoonPay’de de benzer bir durum yaşandı.

Jimmy Fallon’dan Paris Hilton’a kadar pek çok ünlünün övgüsüyle dikkat çeken MoonPay, 2021 yılının kasım ayında büyük bir yatırım almıştı. Şirket, A Serisi finansman turunda 3.4 milyon dolar değerleme ile 555 milyon dolar toplamıştı ve yatırımcılar arasında Tiger Global Management ile Coatue Management gibi önde gelen girişim sermayesi şirketleri bulunuyordu. Sonradan ortaya çıktı ki perde arkasında, şirket yöneticilerinin yer aldığı bir vurgun vardı.

150 milyon dolarlık para şirket kasasına girmedi

MoonPay, 555 milyon dolarlık yatırımın 405 milyon dolarını yatırımcılara hisse satışı yoluyla toplamıştı. Geri kalan 150 milyon dolar ise ikincil işlemlerle şirket yöneticilerinin nakde çevirdikleri hisselerdi. Dolayısıyla bu miktar, esasen şirket kasasına girmemişti. Hisselerini elden çıkaranlar arasında kurucu ortak ve CEO Ivan Soto-Wright’ın da olduğu belirtildi. MoonPay, A Serisi finansman turunun daha önce açıklanmamış olan ikincil satışları kapsadığını doğruladı.

38 milyon dolara malikane satın aldı

Bu yatırımın ardından Soto-Wright, Miami’de 38 milyon dolar değerinde lüks bir malikane satın aldı. Bu mülk, geçen yıl Art Basel sanat festivali sırasında düzenlenen gibi gösterişli toplantılar için bir mekan olarak hizmet veriyor. Soto-Wright’dan iddialara yönelik olarak henüz bir açıklama gelmedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl